Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk Lufthansy. Znowu protestują

0
Podziel się:

Pasażerowie linii lotniczych Lufthansa muszą po raz kolejny uzbroić się w cierpliwość.

Strajk Lufthansy. Znowu protestują
(Aero Icarus/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Pasażerowie linii lotniczych Lufthansa muszą po raz kolejny uzbroić się w cierpliwość - od godzinie 3 nad ranem do północy trwa dziesiąty w tym roku strajk pilotów niemieckiego przewoźnika, walczących między innymi o zachowanie przywilejów emerytalnych.

Akcję protestacyjną, która obejmuje połączenia międzykontynentalne oraz towarowe, związek zawodowy pilotów Cockpit zapowiedział we wtorek, gdy trwał jeszcze poprzedni strajk. _ Szczególnie dotknięte są lotniska we Frankfurcie, Monachium i Duesseldorfie _ - podał rzecznik Lufthansy.

Związkowcy nie zrezygnowali z przeprowadzenia strajku, choć dzień wcześniej zarząd przewoźnika przedstawił im propozycję rozwiązania sporu. Cockpit zapowiedział, że ofertę rozważy dopiero w przyszłym tygodniu.

Lufthansa na swojej stronie internetowej zamieściła listę odwołanych lotów i prosi pasażerów by na bieżąco sprawdzali informacje o swojej podróży. Mimo strajku do skutku ma dojść połowa połączeń długodystansowych oraz 9 z 15 lotów towarowych z Frankfurtu - podały linie lotnicze.

Alexander Schumann z Federacji Niemieckich Izb Przemysłowych i Handlowych (DIHK) ocenia, że jeden dzień strajku kosztuje Lufthansę nawet 25 mln euro.

To już dziesiąty strajk pilotów od kwietnia w sporze z zarządem Lufthansy o zachowanie przywilejów emerytalnych i kwestie płacowe oraz program funkcjonowania Lufthansy w przyszłości. Poprzednia akcja zakończyła się we wtorek, doprowadzając do odwołania ok. 1,4 tys. lotów i dotykając ok. 150 tys. pasażerów. Związkowcy nie wykluczyli kolejnych strajków z wyjątkiem okresu Bożego Narodzenia.

Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać już nawet w wieku 55 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg przynajmniej do 60 lat. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa Cargo i Germanwings.

Dyrekcja Lufthansy planuje ponadto wprowadzenie tanich połączeń na trasach międzykontynentalnych i obniżenie kosztów w związku z coraz groźniejszą konkurencją ze strony linii azjatyckich.

Czytaj więcej w Money.pl
W Niemczech trwa strajkowy maraton Po protestach pilotów linii Germanwings i po wciąż trwającym strajku maszynistów, jutro swoją akcję rozpoczną pracownicy największego niemieckiego przewoźnika.
Koniec strajku pilotów Lufthansy Po zakończeniu 15-godzinnego strajku pilotów Lufthansy sytuacja na lotnisku we Frankfurcie nad Menem powróciła do normy.
Strajk najlepiej zarabiających pilotów świata Lufthansa szacuje straty spowodowane strajkiem na kilkadziesiąt milionów euro.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)