Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk głodowy Kurdów w Brukseli - chcą pomocy przeciw dżihadowi

0
Podziel się:

Kurdowie protestują przeciw słabej reakcji świata na dramat słabo uzbrojonych i niezbyt licznych obrońców Kobane, oblężonego przez przeważające i świetnie uzbrojone wojska Państwa Islamskiego.

Strajk głodowy Kurdów w Brukseli - chcą pomocy przeciw dżihadowi
(PAP/EPA)

Rzecznik stu Kurdów, którzy dwa tygodnie temu rozpoczęli strajk głodowy w Brukseli i demonstrują przed Parlamentem Europejskim, domagając się pomocy dla oblężonego przez dżihadystów kurdyjskiego miasta Kobane w Syrii, oskarżył wspólnotę międzynarodową o bezczynność.

Protestujący Kurdowie, którzy przedwczoraj zajęli symbolicznie biura Unii Europejskiej, protestowali przeciwko słabej reakcji świata na dramat słabo uzbrojonych i niezbyt licznych obrońców Kobane, oblężonego od 16 września przez przeważające i świetnie uzbrojone wojska Państwa Islamskiego.

Uczestnicy protestu krytykują również Turcję, która obiecała pomoc w obronie stolicy syryjskich Kurdów. Tymczasem - jak podkreślił rzecznik uczestników strajku głodowego - udziela wsparcia logistycznego siłom Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Do protestu przyłączyła się główna turecka partia opozycyjna, socjaldemokratyczna Republikańska Partia Ludu (CHP). Jest ona zwolenniczką ograniczonej operacji wojsk tureckich przeciwko Państwu Islamskiemu w celu powstrzymania zagrożenia Turcji ze strony dżihadu.

Przewodniczący CHP Kemal Kilicdaroglu proponuje, aby mandat parlamentu tureckiego do działania na terytorium syryjskiego Kurdystanu ograniczał się do _ uratowania Kobane i oczyszczenia strefy z sił zbrojnych Państwa Islamskiego _.

Podkreślił, że po tej operacji wojska tureckie powinny się wycofać z terytorium Syrii.

Zwolennik tej ograniczonej interwencji tureckiej w obronie Kobane oskarżył w czwartek turecki rząd o jawne udzielanie pomocy dżihadystom i wspieranie sunnitów przeciwko innym odłamom islamu.

Kilicdaroglu oświadczył: _ Jeśli w Kobane dojdzie do masakry, odpowiedzialny będzie turecki rząd _.

Dzisiaj z oblężonego przez islamistów Kobane dochodziły wiadomości mówiące jedynie o tym, że desperacka obrona kurdyjskiego miasta wciąż trwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja zdecydowała, co z odsieczą dla Kurdów Amerykanie twierdzą, że ofensywa islamistów na Kobani została odparta, ale dżihadyści twierdzą, że kontrolują sporą część miasta.
Ponad 130 tysięcy Kurdów uciekło do Turcji Uciekając przed ofensywą Państwa Islamskiego przekraczają granicę z Turcją.
45 tys. uchodźców schroniło się w Turcji Wcześniej granica była zamknięta, gdyż rząd turecki oświadczył, że nie jest już w stanie zapewnić schronienia uchodźcom z Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)