Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok nie zostanie rozwiązane

0
Podziel się:

Według prokuratury rzeczywistym celem jego działania jest urządzanie bądź uczestniczenie w burdach i zadymach.

Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok nie zostanie rozwiązane
(Bartosz Krupa/East News)
bEKfZwet

Postępowanie sądowe odbywało się z wniosku Prokuratury Okręgowej, w której ocenie forma organizacyjna, jaką jest stowarzyszenie, stała się _ przykrywką do hierarchicznego związywania osób, których rzeczywistym celem działania jest także urządzanie bądź uczestniczenie w "burdach" i "zadymach" zarówno podczas imprez masowych, jak i przy innych okazjach _.

Śledczy swój wniosek uzasadniali też _ rażącym i uporczywym _ naruszaniem prawa i postanowień statutu przez członków stowarzyszenia, a także brakiem warunków do _ przywrócenia działalności zgodnej z prawem _.

W ramach postępowania sąd przesłuchał świadków - jednego z założycieli _ Dzieci Białegostoku _ i przedstawicielkę Sportowej Spółki Akcyjnej Jagiellonia Białystok, z którym to klubem stowarzyszenie współpracuje.

bEKfZwev

Ostatecznie sąd wniosek prokuratury oddalił. Uznał, że nie ma dowodów, by stowarzyszeniu można było przypisywać np. organizowanie pseudokibicowskich burd czy zamieszek, a ewentualna karalność członków stowarzyszenia nie może być powodem do delegalizacji samej organizacji.

_ - Stowarzyszenia to jedna z największych, fundamentalnych wartości i wolności w demokratycznym państwie prawa. To po prawie do życia, do zdrowia, jedna z głównych rzeczy, która w tym państwie powinna być chroniona _ - podkreślał uzasadniając swoją decyzję sędzia Paweł Hempel.

Zwrócił uwagę, że ustawodawca przewidział jedynie trzy przypadki, w których można stowarzyszenie rozwiązać - a sąd nie może tego zrobić z urzędu, a tylko i wyłącznie na wniosek organu nadzoru lub prokuratury.

Jednym z tych trzech przypadków jest sytuacja, gdy działalność stowarzyszenia wykazuje _ rażące lub uporczywe _ naruszanie prawa lub postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem. Sędzia zaznaczał, że chodzi o działalność stowarzyszenia, a nie jego członków oraz że musi to być _ naruszanie _, czyli działanie niejednokrotne.

bEKfZweB

Sędzia Hempel mówił, że gdy weźmiemy pod uwagę nie tyle polską ustawę, ale orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Obywatela, to na wniosku prokuratury _ nie należy zostawić suchej nitki _.

Odnosząc się do argumentu popełniania przestępstw przez członków stowarzyszenia sąd wyjaśniał, że wiele z tych spraw jest wciąż w toku, nie ma prawomocnych skazań, więc osoby te są wciąż niewinne. Zwracał też uwagę, że duża część tych spraw to wykroczenia popełnione więcej niż dwa lata temu, czyli najprawdopodobniej doszło już do zatarcia skazań.

Zwrócił też uwagę na fakt, że większość osób wymienionych przez prokuraturę we wniosku jako sprawcy przestępstw czy wykroczeń nie była już wtedy członkami stowarzyszenia. Dodał, że _ ewentualna karalność członków nie jest +a priori+ podstawą do rozwiązania jakiegokolwiek stowarzyszenia _.

Hempel podkreślał, że prokuratura nie przedstawiła żadnych dowodów na to, by to stowarzyszenie _ Dzieci Białegostoku _ organizowało i przeprowadzało pseudokibicowskie ekscesy, czyli _ działalność w sposób świadomy nakierowaną na łamanie porządku publicznego _.

bEKfZweC

Postanowienie nie jest prawomocne. Jego zaskarżenie prokuratura rozważy po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem. Prok. Marek Żendzian z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zwrócił uwagę w rozmowie z dziennikarzami, że to pierwszy w Polsce taki wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia i nie ma w ogóle orzecznictwa na ten temat.

Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok _ Dzieci Białegostoku _ zostało zarejestrowane w maju 2009 r., obecnie należą do niego 34 osoby. Jak mówił w piątek w sądzie jego wiceprezes Bartosz Kadłubowski, ma _ pomagać tworzyć ramy, żeby ruch kibicowski wokół klubu funkcjonował _, zajmuje się m.in. organizowaniem wyjazdów na mecze ale także prowadzi akcje pomocy potrzebującym.

Podkreślał, że stowarzyszenie jest przeciwne wszelkim działaniom pseudokibiców, takich jak burdy czy tzw. ustawki, ale samo nie ma też możliwości bieżącej weryfikacji, czy ktoś z jego członków jest ukarany wyrokiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Na pewno wygrają wybory. Brakuje konkurencji Wszystko przez to, że zgłoszeni kandydaci do rad gmin nie mają konkurencji.
"SLD gotowy na koalicje z każdym, także z PiS" _ - Jesteśmy gotowi na koalicje z każdym, także z PiS - _powiedział.
Bieńkowska obiecuje im więcej pieniędzy W nowej perspektywie finansowej mogą liczyć na ok. 20 mld euro - podała przyszła komisarz Unii Europejskiej.
bEKfZweW
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)