Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki rosja-ukraina
01.04.2014 23:05

Stosunku Rosja-Ukraina. Chcemy zaskarżyć aneksję Krymu

Uważamy Krym za integralną część Ukrainy - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ukraina zamierza zaskarżyć Rosję do międzynarodowych trybunałów w związku z aneksją Krymu - poinformował we wtorek w Brukseli szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. Dodał, że jego kraj ma nadzieję na odzyskanie Krymu.

_ - Uważamy Krym za integralną część Ukrainy i planujemy wniesienie do międzynarodowych trybunałów pozwów przeciwko Rosji i rosyjskim działaniom na Krymie _ - powiedział Deszczyca po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina w Brukseli.

_ Wierzymy, że z międzynarodowym wsparciem będziemy w stanie przywrócić Krym Ukrainie _ - dodał.

Sprecyzował, że przygotowywany jest pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Możliwa jest także skarga do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza w Hamburgu. _ Obecnie zbieramy dane, by przygotować pozwy, co może nieco potrwać _ - powiedział.

Deszczyca potwierdził, że Ukraina nie ubiega się o członkostwo w NATO. - _ W tej chwili nie mamy podstaw prawnych, aby ubiegać się o przystąpienie do NATO. Ukraińskie prawo, przyjęte przez parlament, a także program rządu nie przewiduje członkostwa w NATO jako priorytetu władz _ - oświadczył.

Od Sojuszu Kijów oczekuje jednak wsparcia w formie wyposażenia technicznego i przekazał NATO listę swoich potrzeb. Deszczyca podkreślił, że nie chodzi o broń. - _ Mamy już dość broni na Ukrainie. Oczekujemy współpracy, także w sferze wyposażenia technicznego _ - powiedział. W przyszłym tygodniu grupa ekspertów Sojuszu ma udać się na Ukrainę i przeanalizować prośbę władz tego kraju.

Odrzucił on także rosyjskie pomysły federalizacji Ukrainy. - _ Federalizacja Ukrainy to część rosyjskiego planu podziału Ukrainy, a (rosyjskie) wojska na granicy to część planu okupacji Ukrainy _ - powiedział.

We wtorek NATO i Ukraina postanowiły pogłębić współpracę. Uzgodniono podjęcie _ natychmiastowych i długofalowych działań, aby wzmocnić zdolności Ukrainy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa _. Sojusz ma wspierać Ukrainę w modernizacji jej sił zbrojnych i wzmocnić biuro łącznikowe w Kijowie. Potwierdzono również plany dotyczące wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m302625.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;wysle;zolnierzy;na;ukraine,12,0,1507340.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO wyśle żołnierzy na Ukrainę? Sojusz radzi jak mocniej uderzyć w Moskwę. Tymczasem Rosjanie grożą władzom w Kijowie, że... .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/m217062.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;pkb;wyniesie;3;proc;ukraina;i;rosja;to;przekresla,203,0,1507275.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Ukraina i Rosja zachwieją PKB Polski" Ministerstwo Gospodarki podtrzymuje prognozy tempa wzrostu PKB w całym 2014 roku. Jan Krzysztof Bielecki jest jednak sceptyczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m277248.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;na;ukrainie;rosja;zmienia;zdanie,180,0,1506996.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wybory na Ukrainie. Rosja zmienia zdanie? Prawomocność majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie będzie zależeć od kilku czynników - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji.
Tagi: stosunki rosja-ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz