Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Izrael. Krytykują Stany za postawę w sprawie Palestyny

0
Podziel się:

Izraelski minister ds. strategicznych i służb specjalnych Juwal Szteinic
oskarżył w niedzielę amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry o wywieranie presji na Tel Awiw
ws. negocjacji pokojowych z Palestyńczykami.

Stosunki USA-Izrael. Krytykują Stany za postawę w sprawie Palestyny
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Izraelski minister ds. strategicznych i służb specjalnych Juwal Szteinic oskarżył amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry o wywieranie presji na Tel Awiw ws. negocjacji pokojowych z Palestyńczykami.

Szteinic odniósł się do sobotnich słów Kerry'ego wypowiedzianych podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Sekretarz stanu, komentując sytuację na Bliskim Wschodzie, powiedział, że ewentualne załamanie rozmów pokojowych pomiędzy Izraelem, a Palestyńczykami może doprowadzić do izolacji Tel Awiwu na arenie międzynarodowej i bojkotu tamtejszych władz.

Szteinic podkreślił w niedzielnej rozmowie z dziennikarzami, że wszelkie groźby wymierzone w Izrael motywują Palestyńczyków do dalszego usztywniania stanowiska w negocjacjach.

_ - Rzeczy, o których mówi Kerry, bolą, są niesprawiedliwe i nie do zaakceptowania. Izrael nie może prowadzić negocjacji, na strategiczne dla bezpieczeństwa państwa tematy z pistoletem przystawionym do skroni _ - mówił przedstawiciel rządu w Tel Awiwie.

To kolejny przypadek w ostatnich tygodniach, kiedy amerykański sekretarz stanu jest obiektem krytyki członków rządu Izraela. W połowie stycznia minister obrony Mosze Jaalon w prywatnej rozmowie zdyskredytował izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe prowadzone pod egidą Kerry'ego - donosił dziennik _ Jedijot Achronot _. Jaalon zarzucał szefowi amerykańskiej dyplomacji _ obsesyjne działanie z niewłaściwych pobudek i mesjanistyczny zapał _. Kerry _ nie może nauczyć mnie niczego o konflikcie z Palestyńczykami _ - mówił minister.

Jednym z istotnych elementów, który budzi kontrowersje, w kontekście procesu pokojowego, jest przyszłość żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Kwestia ta doprowadziła nawet do poważnego starcia między premierem Benjaminem Netanjahu a ministrem gospodarki Naftalim Bennettem - przywódcą ultraprawicowej partii, która nie zgadza się na opuszczenie tych osiedli przez osadników.

Trwające od lipca 2013 r. negocjacje są kolejną próbą zakończenia trwającego od 1948 roku konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael ustąpił. Uwalnia kolejnych więźniów Grupa 26 arabskich więźniów wyszła w nocy na wolność. Amnestia to część planu ustępstw poczynionych przez Izrael w ramach negocjacji pokojowych.
Kerry spotka się Mahmudem Abbasem Rozmawiać będą o negocjacjach pokojowych między Izraelem i Palestyńczykami.
Izrael nie przeszkodzi w rozmowach? Tak uważa sekretarz stanu USA John Kerry. I podkreśla, że ta decyzja była do przewidzenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)