Notowania

słowacja
27.06.2012 21:21

Stosunki Słowacja-Węgry mocno zaostrzone

Przewodniczący słowackiego parlamentu i szef MSZ ostro zareagowali w środę na niezapowiedziane posiedzenie węgierskiej komisji parlamentarnej w słowackim Komarnie. Komisja uznała, że półmilionowa mniejszość węgierska jest dyskryminowana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(misha.penkov/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Przewodniczący słowackiego parlamentu i szef MSZ ostro zareagowali na niezapowiedziane posiedzenie węgierskiej komisji parlamentarnej w słowackim Komarnie. Komisja uznała, że półmilionowa mniejszość węgierska jest dyskryminowana.

Oburzenie słowackich władz wywołały niezapowiedziane obrady węgierskiej Komisji do spraw Łączności z Diasporą. Słowackie media piszą o ponownym wzroście napięcia między obu krajami.

Przewodniczący słowackiego parlamentu Pavol Paszka napisał do przewodniczącego parlamentu Węgier Laszlo Kovera list, w którym nieoczekiwane posiedzenie węgierskiej komisji parlamentarnej na terytorium sąsiedniego kraju uznał za _ naruszenie integralności i ingerencję w wewnętrzne sprawy Słowacji _.

_ To bezprecedensowy akt zaostrzający stosunki dwustronne. Komisja jest narzędziem węgierskiego nacjonalizmu i rewizjonizmu _ - ocenił Pavol Paszka.

Słowacki minister spraw zagranicznych Miroslav Lajczak powiedział ambasadorowi Węgier w Bratysławie, że posiedzenie komisji w Komarnie _ nie sprzyja węgiersko-słowackiemu dialogowi _.

Siedmiu członków 12-osobowej komisji przyjechało do Komarna na zaproszenie rektora uniwersytetu im. Janosa Selyego - jedynej węgierskiej uczelni działającej na terytorium Słowacji. Przedstawiciele półmilionowej diaspory węgierskiej w 5,5 milionowej Słowacji wygłosili podczas posiedzenia referaty nt. konieczności respektowania praw mniejszości na Słowacji.

Jozsef Berenyi, lider pozaparlamentarnej Partii Słowackiej Koalicji (SMK), podkreślił, że _ mniejszość węgierska jest na Słowacji wynaradawiana i grozi jej zanik _.

Członkowie komisji odwiedzili kilka miejscowości zamieszkanych przez mniejszość węgierską i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem węgierskiego króla św. Stefana, patrona Węgier, upamiętniając - jak to określali - _ tysiącletnią dominację Węgier na terenach Słowacji _ oraz _ wysiedlenie ponad 100 tysięcy Węgrów po II wojnie światowej z terenów ówczesnej Czechosłowacji _.

Komisja do spraw Łączności z Diasporą powstała 1 stycznia 2011 roku. W jej składzie jest dziewięciu przedstawicieli rządzącej prawicy. Komisja wystąpiła już wcześniej z inicjatywą przyznania obywatelstwa i praw wyborczych 5-milionowej diasporze oraz ustanowienia 4 czerwca dniem Pamięci Narodowej. W tym dniu podpisano w 1920 roku traktat w Trianon, który odebrał Węgrom dwie trzecie terytorium i dwie trzecie ludności (między innymi większość terytorium dzisiejszej Słowacji).

Odpowiadając na zarzuty słowackich władz, szef komisji Arpad Potapi wskazał, że komisja _ poinformowała wcześniej swoich słowackich partnerów o wizycie, choć nie musiała tego czynić, ponieważ nie przyjechała na zaproszenie przewodniczącego parlamentu, lecz węgierskiego uniwersytetu _.

_ Odbyliśmy podobne posiedzenia wyjazdowe w Słowenii, w Rumunii i na Ukrainie i nie spotkały się one z tak zaciekłą krytyką tamtejszych władz _ - mówił Potapi.

_ Pan Paszka cierpi na hungarofobię. Nie zapraszaliśmy słowackich deputowanych, ponieważ referaty wygłosili jedynie przedstawiciele mniejszości, którzy są w opozycji _ - dodał Potapi.

Obrady węgierskiej komisji w słowackim Komarnie to pierwsze poważne spięcie w stosunkach dwustronnych po objęciu w tym roku władzy na Słowacji przez lewicową ekipę premiera Roberta Fico.

Wcześniej Słowacja i Węgry oskarżały się wzajemnie o dyskryminację mniejszości narodowych. Oba kraje wycofywały swoich ambasadorów, dochodziło do blokad granic i utarczek słownych. Przed trzema laty władze w Bratysławie odmówiły wstępu na terytorium kraju ówczesnemu prezydentowi Węgier Laszlo Solyomowi, który chciał złożyć prywatną wizytę swoim rodakom w Komarnie. W reakcji na przyznawanie obywatelstwa węgierskiej diasporze słowackie władze zaczęły odbierać jej przedstawicielom obywatelstwo słowackie.

Czytaj więcej o sytuacji Słowacji i Węgier w Money.pl
Wielki zwrot w polityce sąsiada Polski Różne poglądy na temat unijnego paktu fiskalnego nie mogą dzielić Czech i Słowacji - uznał w czasie wizyty w Pradze słowacki premier Robert Fico.
Nie wpuścili prezydenta. Ale wcale nie musieli Solyom zamierzał udać się na Słowację jako szef państwa węgierskiego, a nie jedynie jako obywatel UE. Mieli prawo go nie wpuścić.
Węgrom się upiekło. Oszczędzą pół mld euro Kara została nałożona w marcu ramach procedury nadmiernego deficytu.
Tagi: słowacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz