Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael - USA. Obama rozmawiał z premierem Netanjahu

0
Podziel się:

John Kerry uda się wkrótce do Kairu, by zabiegać o powrót Izraela i Hamasu do porozumienia o zawieszeniu broni z listopada 2012 roku.

Stosunki Izrael - USA. Obama rozmawiał z premierem Netanjahu
(willwhitedc/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama wyraził w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu poważne zaniepokojenie rosnącą liczbą ofiar konfliktu w Strefie Gazy, gdzie armia izraelska prowadzi ofensywę.

Obama poinformował też Netanjahu, że sekretarz stanu USA John Kerry uda się wkrótce do Kairu, by zabiegać o powrót Izraela i Hamasu do porozumienia o zawieszeniu broni z listopada 2012 roku - poinformował Biały Dom.

Od początku ofensywy izraelskiej w Strefie Gazy zginęło co najmniej 437 Palestyńczyków, w tym w niedzielę ok. 100. Jest to najkrwawszy dzienny bilans od 8 lipca, gdy ruszyła ofensywa przeciwko Hamasowi. W tym czasie zginęło 18 żołnierzy izraelskich, tylko w niedzielę - 13.

Do Miasta Gaza zwożono ciała z pobliskiej miejscowości Szadżaija, która była celem najsilniejszego od początku ofensywy ostrzału izraelskiego. Według Aszrafa al-Qudry, rzecznika służb ratowniczych w Szadżaiji w niedzielę zginęło tam co najmniej 62 Palestyńczyków, a 250 osób zostało rannych. W całej Strefie Gazy rany odniosło w niedzielę 450 Palestyńczyków.

Odpowiedzialny za resort zdrowia w rządzie Hamasu Jusef Abu Rech ostrzegł _ przed katastrofą humanitarną _, jeśli ranni i zabici nie zostaną szybko ewakuowani.

Wśród Palestyńczyków, którzy zginęli w ofensywie izraelskiej, 112 to dzieci, 41 - kobiety, a 25 - osoby starsze.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Strefie Gazy zginęło 13 żołnierzy izraelskich. Jest to największa od lat liczba zabitych po stronie Izraela w ciągu jednej doby walk. W tym czasie zginęło też dwóch izraelskich cywilów. Łącznie od początku ofensywy zginęło 18 izraelskich żołnierzy.

Ofensywa lądowa, która rozpoczęła się w czwartek wieczorem po 10 dniach ataków lotniczych na Strefę Gazy, ma na celu, jak piszą izraelskie media, zniszczenie tuneli podziemnych wierconych przez palestyńskich bojowników i wykorzystywanych do ukrywania wyrzutni rakietowych, a także do przedostawania się na terytorium Izraela.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział w niedzielę, że Gaza jest _ otwartą raną _ i że _ musimy teraz powstrzymać krwawienie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama rozmawiał z premierem Izraela. Efekt? W czasie rozmowy prezydent USA wskazał, że sekretarz stanu John Kerry jest gotowy do podróży do ogarniętego konfliktem regionu.
Obama nie chce nielegalnych dzieci w USA prezydent, który wystąpił do Kongresu o 3,7 mld USD, m.in. w celu zapewnienia nieletnim imigrantom lepszych warunków podczas oczekiwania na decyzję sądu w ich sprawie.
Obama radzi Putinowi: Koszty będą ogromne Obama powiedział Putinowi, że Rosja poniesie dalsze koszty, jeśli nie będzie z jej strony konkretnych działań na rzecz złagodzenia sytuacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)