Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael - Palestyna. Kontrowersyjna decyzja w sprawie żydowskich osiedli

0
Podziel się:

Izrael wstrzymywał się z decyzją, aż z Bliskiego Wschodu nie wyjedzie amerykański sekretarz stanu John Kerry.

Stosunki Izrael - Palestyna. Kontrowersyjna decyzja w sprawie żydowskich osiedli
(EAST NEWS)

Władze w Jerozolimie poinformowały o planach budowy ponad ćwierć tysiąca domów w północnej części Autonomii Palestyńskiej.

Zapowiedź nie jest zaskoczeniem, choć Izrael wstrzymywał się z nią, aż z Bliskiego Wschodu nie wyjedzie amerykański sekretarz stanu John Kerry.

Przedstawiciele izraelskiego ministerstwa obrony poinformowali, że chodzi o 272 nowe domy w osiedlach Ofra i Karnei Shomron w północnej części Zachodniego Brzegu. Budowa nie ruszy od razu, bo plany muszą jeszcze przejść administracyjną procedurę.

Informacje o planach budowy nowych domów wyciekały do mediów od kilkunastu dni. Izraelskie władze postanowiły jednak nie upubliczniać ich w czasie, gdy na miejscu był amerykański sekretarz stanu John Kerry. Sprawa zawsze wywołuje bowiem kontrowersje. Zarówno Stany Zjednoczone jak i świat uznają żydowskie osiedla za nielegalne. Izrael uważa jednak inaczej.

_ - W świetle prawa międzynarodowego jest to absolutnie nielegalne. Ale Izrael mówi, że nie ma czegoś takiego jak państwo palestyńskie, więc na tych ziemiach nie obowiązuje konwencja genewska _ - mówi Stephen Wilkinson, prawnik pracujący w Autonomii Palestyńskiej dla szwedzkiej organizacji praw człowieka Diakonia.

To właśnie izraelskie osadnictwo jest najpoważniejszą przeszkodą na drodze do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Ocenia się, że na terenach palestyńskich mieszka obecnie około pół miliona żydowskich osadników.

Czytaj więcej w Money.pl
Kim jest nowy premier Palestyny? Rami Hamdallah jest politykiem umiarkowanym i pragmatykiem - informują izraelskie media.
Kolejne spotkanie Johna Kerry'ego z Mahmudem Abbasem - Nie ma jeszcze przełomu, ale osiągnęliśmy postępy - powiedziała Kerry po tym spotkaniu.
Izrael ustąpił. Uwalnia kolejnych więźniów Grupa 26 arabskich więźniów wyszła w nocy na wolność. Amnestia to część planu ustępstw poczynionych przez Izrael w ramach negocjacji pokojowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)