Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
04.07.2014 15:43

Stosunki Czechy - Rosja: Antyrosyjskie plakaty wiszą w Karlowych Warach

Postery zostały rozwieszone na historycznym deptaku Stara Łąka, gdzie znajduje się kilkanaście rosyjskich sklepów i gdzie zazwyczaj przebywa najwięcej Rosjan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(piker77/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Oburzenie i protesty wywołały antyrosyjskie plakaty, które pojawiły się w Karlowych Warach. _ Zaproś Rosjanina do domu - ukradnie Ci ojczyznę _ - głosiły postery na słupach reklamowych w przeddzień 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Plakaty usunięto.

Stylizowane na reklamę filmu plakaty z napisami w trzech językach - czeskim, angielskim i rosyjskim - znalazły się w centrum miasta. Jednak już w czwartek wieczorem po gwałtownych reakcjach Rosjan mieszkających w Karlowych Warach i odwiedzających miasto agencja reklamowa, która bilbordy rozwiesiła, zdecydowała się na ich usunięcie.

Przyciągające uwagę wielkie czerwone plakaty z napisem: Nowy rosyjski film - _ Zaproś Rosjanina do domu - ukradnie Ci ojczyznę _ - zostały zamówione w karlowarskiej agencji reklamowej Boom przez osobę prywatną. _ Zamawiający powiedział nam, że chodzi o imprezę kulturalną i że jest to reklama filmu, co tuż przed festiwalem nie było dla nas niczym dziwnym _ - powiedziała Szarka Sekotova Tomszova z agencji Boom.

Postery zostały rozwieszone na historycznym deptaku Stara Łąka, gdzie znajduje się kilkanaście rosyjskich sklepów i gdzie zazwyczaj przebywa najwięcej Rosjan.

Sprawa wyszła na jaw, ponieważ plakaty rozwieszał miłośnik kina, który natychmiast poinformował agencję, że nie ma takiego filmu i dlatego jest przekonany, że chodzi o prowokację. _ Okazało się, że rzeczywiście tak jest. Poprosiliśmy klienta o wyjaśnienia, ale ponieważ nie zareagował, postanowiliśmy plakaty zdjąć _ - powiedziała Tomszova. Zaznaczyła, że plakaty wywołały ostre reakcje Rosjan. _ Muszę przyznać, że plakaty wywołały ogromną falę oburzenia i Rosjanie byli strasznie wściekli. Szczególnie to było widoczne, kiedy nasz pracownik usuwał plakaty _.

Na podstawie umowy z magistratem agencja może umieszczać na deptaku jedynie reklamy imprez kulturalnych. Zresztą prawdopodobnie plakaty i tak długo by nie wisiały. Już kilka godzin po ich powieszeniu większość została zniszczona, a wielu przechodzących tamtędy Rosjan próbowało plakaty zerwać.

Kampanię zorganizował i sfinansował praski mecenas filmowy Petr Vopelka. _ Celem kampanii była zwykła prowokacja. Chcieliśmy otwarcie powiedzieć, co myślimy o rosyjskiej polityce zagranicznej _ - wyjaśnił w rozmowie z portalem iDNES.cz. Pierwotnie napis na plakatach miał brzmieć _ Historyczne dzieło w reżyserii Władimira Władimirowicza _ Putina.

Vopelka dodaje, że chodziło mu także o sprzężenie zwrotne. Chciał, jak mówi, aby Rosjanie przekazali Moskwie, że jeżeli tamtejsza władza będzie kontynuować swoją politykę zagraniczną, to bogatym Rosjanom mieszkającym za granicą będzie się gorzej żyło. _ Nie chodzi o to, żeby ich dyskryminować, ale o to, że ludzie ich nie lubią z powodu aneksji Krymu i podobnych działań. Moskiewski reżim powinien odczuć, że to właśnie jego działania szkodzą Rosjanom na obczyźnie _ - dodaje Vopelka.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiedzi Polski przeciwko sankcjom dla Rosji Praga i Bratysława boją się narażenia na szwank wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.
NATO powinno wysłać wojska na Ukrainę - _ Jeśli Rosja zdecyduje się poszerzyć swoją ekspansję, to żarty się skończą _ - powiedział prezydent Czech.
Czechy stały się prawdziwym rajem dla Rosjan Oficjalnie żyje tu ich ponad 40 tysięcy. Zachętą są bezpłatna edukacja, wygodny transport i stosunkowo tanie życie.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz