Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Chiny-Japonia. Ostre słowa rzeczniczki chińskiego MSZ

0
Podziel się:

Rzeczniczka chińskiej dyplomacji skomentowała wypowiedź japońskiego ministra spraw zagranicznych Fumio Kishidy, który uznał chińską ekspansję militarną w regionie za powód do zaniepokojenia.

Stosunki Chiny-Japonia. Ostre słowa rzeczniczki chińskiego MSZ
(PAP/EPA)

Rzeczniczka chińskiego MSZ nazwała Japonię _ wichrzycielem _, który szkodzi pokojowi i stabilności w regionie. Była to reakcja na słowa krytyki z Tokio w związku ze wzrostem napięcia w Azji Północno-Wschodniej.

Rzeczniczka Hua Chunying skomentowała wypowiedź japońskiego ministra spraw zagranicznych Fumio Kishidy, który uznał chińską ekspansję militarną w regionie za powód do zaniepokojenia, choć powstrzymał się od nazwania Chin zagrożeniem.

Hua powiedziała na konferencji prasowej, że postawa chińskich sił zbrojnych jest _ czysto defensywna _ i że to Japonia powoduje problemy swymi posunięciami, zmierzającymi do powiększenia sił zbrojnych i zmiany pacyfistycznej konstytucji.

Rzeczniczka chińskiego MSZ zarzuciła przedstawicielom władz Japonii wygłaszanie podżegających oświadczeń, negujących, bądź gloryfikujących militarną przeszłość tego kraju. Uznała, że Japonia powinna wyjaśnić swe strategiczne intencje.

- _ Myślę, że wszyscy zgodzą się ze mną, iż Japonia stała się już de facto wichrzycielem, szkodzącym pokojowi i stabilności w regionie _ - powiedziała Hua.

Stosunki Chin i Japonii znacznie się pogorszyły, kiedy we wrześniu 2012 roku japoński rząd wykupił od prywatnego właściciela trzy wyspy tworzące archipelag Senkaku (nazwa japońska; strona chińska używa nazwy Diaoyu), do których roszczenia zgłaszają również Chiny.

W listopadzie 2013 roku napięcie na linii Pekin-Tokio wzrosło, gdy władze Chin zadeklarowały nową strefę kontroli powietrznej, która obejmuje sporne wyspy.

Czytaj więcej w Money.pl
W taki sposób chcą poprawić wzrost PKB Dzień po danych, które pokazały, że japońska gospodarka nie rozwija się tak szybko jak oczekiwano, japoński bank centralny ogłosił, że skieruje dwa razy więcej pieniędzy do banków na inwestycje.
Japonia żąda powstrzymania ekologów Według ekologów Japończycy próbowali uszkodzić jednostkę, a także polali załogę Boba Barkera wodą. Nikt nie został ranny, ale wielorybnicy byli bardziej agresywni niż zwykle.
To największe wyzwanie przed jakim stoi świat Na samoloty przelatujące w tym rejonie nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)