Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Węgry-Rosja. Komisja Europejska zbada węgiersko-rosyjski kontrakt atomowy

0
Podziel się:

Komisja Europejska zastrzegła jednak, że analiza ta jest na bardzo wstępnym etapie.

Władimir Putin i Victor Orban
Władimir Putin i Victor Orban (PAP/EPA)

Komisja Europejska potwierdziła, że analizuje węgiersko-rosyjski projekt rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie na Węgrzech pod kątem jego zgodności z unijnym prawem zamówień publicznych i konkurencji.

_ - Komisja prowadzi dyskusje z węgierskimi władzami na temat wszystkich możliwych problemów dotyczących tego projektu, w tym pomocy publicznej i przetargów. Zwrócono Komisji uwagę na to, że kontrakt na rozbudowę elektrowni Paks przyznano bez procedury przetargowej. Nasze służby analizują tę sprawę i wyjaśniamy ją z węgierskimi władzami _ - powiedziała rzeczniczka KE ds. energii Anna-Kaisa Itkonen.

Zastrzegła, że analiza ta jest _ na bardzo wstępnym etapie _. _ Dlatego nie możemy wyciągnąć żadnych wniosków co do zgodności projektu z prawem zamówień publicznych czy zasadami przyznawania pomocy państwa _ - dodała.

O tym, że KE może zablokować realizację rosyjsko-węgierskiego kontraktu na budowę dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie napisał w poniedziałek dziennik _ Financial Times _.

Londyński dziennik zwraca uwagę, że ewentualne weto ze strony KE byłoby _ poważnym ciosem dla premiera Węgier Viktora Orbana, który uczynił z projektu oś strategii pogłębiania politycznych i gospodarczych więzi z Rosją, mimo kar nakładanych na Moskwę przez Zachód w związku z jej polityką na Ukrainie _. Dziennik przypomina, że sama umowa jest warta około 12 mld euro.

Elektrownia jądrowa w Paksie, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksie z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)