Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Iran. Poufny list Obamy do Chameneia w sprawie walki z dżihadystami

0
Podziel się:

Według WSJ Obama zaakcentował w tym piśmie z połowy października, że wszelka współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Iranem w walce z Państwem Islamskim jest w znacznej mierze uzależniona od osiągnięcia przez Iran porozumienia z innymi krajami w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Stosunki USA-Iran. Poufny list Obamy do Chameneia w sprawie walki z dżihadystami
(White House)

Prezydent USA Barack Obama wystosował poufne pismo do duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia, podkreślając wspólny interes obu krajów w zwalczaniu Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii - napisał dzisiaj Wall Street Journal.

Według _ WSJ _ Obama zaakcentował w tym piśmie z połowy października, że wszelka współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Iranem w walce z Państwem Islamskim jest w znacznej mierze uzależniona od osiągnięcia przez Iran porozumienia z innymi krajami w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

_ WSJ _ powołał się na źródła, które poinformowano o piśmie prezydenta. Gazeta dodała, że przedstawiciele administracji Obamy odmówili rozmowy w _ WSJ _ na temat tego pisma, ale że _ nie zaprzeczali jego istnieniu, pytani w ostatnich dniach przez zagranicznych dyplomatów _.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest, pytany o pismo Obamy, oświadczył, że nie zmieniła się polityka Stanów Zjednoczonych wobec Iranu. Zaznaczył też, że nie może komentować prywatnej korespondencji między Obamą a którymkolwiek innym światowym przywódcą.

Earnest powiedział, że na marginesie negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego USA rozmawiały z Iranem o kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu, ale nie podał żadnych konkretów.

_ - USA nie będą współpracować militarnie z Iranem _ - oświadczył rzecznik Białego Domu w kontekście walki z Państwem Islamskim. _ Nie będziemy dzielić się z nimi informacjami wywiadowczymi. Ale ich zainteresowanie wynikiem (tej walki) jest szeroko komentowane i przy paru okazjach było omawiane na marginesie innych konwersacji _ - dodał.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, zapytany o domniemane pismo Obamy, powiedział, że nie ufa przywódcom irańskim i nie sądzi, by powinno się ich włączać do walki z Państwem Islamskim.

24 listopada upływa ostateczny termin zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego przez Iran i grupę 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy). Rozmowy w imieniu grupy 5+1 ma koordynować ustępująca szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Społeczność międzynarodowa podejrzewa, że Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Teheran zaprzecza, twierdząc, że jego program ma wyłącznie charakter cywilny.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełomu nie będzie. Obama odmówi spotkania Iran i USA zerwały stosunki dyplomatyczne w 1980 roku.
Obama zamierza odciąć drogę Iranowi Osiągnięte w Genewie porozumienie z Iranem jest pierwszym ważnym krokiem ku trwałemu rozwiązaniu kwestii jego programu nuklearnego.
"Relacje między USA a Rosją sięgnęły dna" - Między Republikanami i Demokratami występują tylko stylistyczne różnice w podejściu do Rosji - twierdzą eksperci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)