Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja-Litwa. Problemy na granicy

0
Podziel się:

Natomiast frakcja komunistów w rosyjskiej Dumie Państwowej zaproponowała zerwanie stosunków dyplomatycznych z Litwą i zastosowanie wobec niej sankcji.

Stosunki Rosja-Litwa. Problemy na granicy
(AP/Fotolink/East News)
bESvWVLp

Rosja od kilku dni utrudnia pojazdom z litewską rejestracją wjazd na swe terytorium. Auta są poddawane długiej i szczegółowej kontroli. Samochody z rosyjską rejestracją są odprawiane na bieżąco. MSZ Litwy wręczyło notę w tej sprawie ambasadorowi Rosji.

_ - Takie działania rosyjskich pograniczników i celników szkodzą stosunkom dwustronnym, gospodarczym, kulturalnym, stosunkom międzyludzkim _ - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Litwy Audrius Krivas po spotkaniu z ambasadorem Rosji Aleksandrem Udalcowem.

Według wiceministra Litwa _ zażądała zaprzestania praktyki dyskryminacyjnej _. Z kolei ambasador Udalcow poinformował, że _ rosyjskie służby celne działają zgodnie z zasadami Federacji Rosyjskiej _.

bESvWVLr

Litewski Urząd Ochrony Granicy Państwowej informuje, że samochody osobowe i tiry z litewską rejestracją są przetrzymywane na rosyjskich przejściach granicznych od piątku. W ciągu doby odprawianych jest tylko około pięciu aut; zazwyczaj w ciągu godziny odprawia się tu 20 samochodów.

Prezes Litewskiego Zrzeszenia Przewoźników _ Linava _ Algimantas Kondruseviczius poinformował, że od poniedziałku strona rosyjska stosuje dodatkowe utrudnienia - nie przyjmuje dokumentacji ładunku pojazdu, jeśli jest on zarejestrowany na Litwie albo ładunek jest wysyłany z Litwy, _ co naraża kraj na duże straty _.

W ocenie Kondrusevicziusa, jeżeli taka sytuacja na przejściach granicznych się utrzyma, _ ograniczy to możliwość tranzytu, co narazi kraj na duże straty _.

Litewscy obserwatorzy obecną sytuację kojarzą z wypowiedzią prezydent Dalii Grybauskaite. W czwartek prezydent w wywiadzie dla litewskiego radia LRT, mówiąc o sytuacji na Ukrainie, nazwała Rosję _ krajem terrorystycznym _.

bESvWVLx

W reakcji na to rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym wyraziło opinię, że prezydent zachowuje się nadgorliwie i powinna ostudzić swój _ komsomolski zapał _. Natomiast frakcja komunistów w rosyjskiej Dumie Państwowej zaproponowała zerwanie stosunków dyplomatycznych z Litwą i zastosowanie wobec niej sankcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Blisko 40 proc. Niemców za rosyjskim Krymem Dyskusję o międzynarodowym uznaniu aneksji Krymu sprowokował były przewodniczący SPD Matthias Platzeck.
Polscy inspektorzy będą latać nad Rosją Poinformowała o tym niezależna białoruska agencja prasowa BiełaPAN, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.
Rosja traci 140 miliardów dolarów rocznie Poinformował o tym minister finansów Rosji Anton Siłuanow na forum ekonomicznym w Moskwie.
bESvWVLS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)