Notowania

wiadomości
18.11.2014 11:28

Stosunki Polska-Rosja. Moskiewska prasa ocenia: Nie ma szans na ocieplenie relacji

Warszawa może jeszcze bardziej zaostrzyć politykę - twierdzą moskiewscy komentatorzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Global Panorama / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

W przewidywalnej przyszłości nie ma co liczyć na poprawę stosunków między Rosją a Polską - ocenia dzisiaj dziennik Kommiersant, komentując wydalenie grupy polskich dyplomatów z Moskwy i rosyjskich z Warszawy.

_ - Co więcej, Warszawa może jeszcze bardziej zaostrzyć swoją politykę w związku z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i umocnieniem się sił prawicowych z byłym premierem Jarosławem Kaczyńskim _ - prognozuje moskiewska gazeta.

_ Kommiersant _ ocenia zarazem, że reakcja Warszawy na decyzję rosyjskiego MSZ o uznaniu polskich dyplomatów za osoby niepożądane była _ powściągliwa _. _ Szef MSZ Polski Grzegorz Schetyna określił wydalenie dyplomatów jako "symetryczną odpowiedź" i wezwał do uznania incydentu za wyczerpany _ - wyjaśnia dziennik.

Powołując się na ekspertów, _ Kommiersant _ ocenia, że obecny _ skandal dyplomatyczny _ ilustruje _ niepomyślną sytuację w relacjach Rosji i Polski, powstałą po wygaśnięciu "resetu", zainicjowanego kilka lat temu przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i polskiego premiera Donalda Tuska _.

Gazeta cytuje Andrieja Kortunowa z Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych, który zwrócił uwagę, że _ Polska jest największym i najambitniejszym państwem wschodnioeuropejskim, które pretenduje do przywództwa w regionie i które ma swoje interesy na Ukrainie, w krajach bałtyckich oraz na Białorusi _.

Zdaniem Kortunowa w ostatnim dziesięcioleciu punktem spornym w stosunkach dwustronnych stała się Ukraina. _ Polski model modernizacji i rozwoju został uznany przez ukraińską klasę rządzącą za atrakcyjniejszy niż rosyjski. Przy czym Warszawa odegrała aktywną rolę w ukraińskich wydarzeniach podczas pierwszego i drugiego Majdanu _ - wskazał politolog.

Z kolei _ Wiedomosti _ przytaczają opinię Wasilija Kaszyna z moskiewskiego Centrum Analiz Strategii i Technologii, którego zdaniem w warunkach pogorszenia relacji między Rosją a Unią Europejską wzajemnych wydaleń dyplomatów w najbliższym czasie może być więcej. _ Dawniej poproszono by ich, aby wyjechali, bez podawania tego do wiadomości publicznej. Celem działań demonstracyjnych jest pokazanie, że jesteśmy niezadowoleni z waszej postawy _ - powiedział politolog.

Natomiast _ Rossijskaja Gazieta _ zauważa, że _ analogiczna sytuacja w kontaktach dyplomatycznych z Polską miała miejsce w styczniu 2000 roku _. _ Wtedy na tle pogorszenia stosunków dwustronnych z Polski wydalono dziewięciu naszych dyplomatów. Zgodnie z obowiązującą w świecie zasadą wzajemności, taka sama liczba pracowników polskiej misji dyplomatycznej opuściła terytorium Federacji Rosyjskiej _ - przypomina rządowy dziennik.

_ - Również dzisiaj można powiedzieć, że relacje między naszymi krajami nie są w najlepszym okresie _ - wskazuje _ Rossijskaja Gazieta _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński i Tusk podają sobie ręce Czy to zasługa Ewy Kopacz? - _ Pani premier jeszcze nieraz was zaskoczy _ - stwierdził Donald Tusk.
Bieńkowska ocenia rząd Kopacz. I radzi... Odchodząca minister przedstawiła też kilka rad dla nowej szefowej _ najlepiej działającego resortu _.
Kaczyńskiemu będzie trudniej atakować Kopacz _ Mam przeświadczenie, że prezes PiS atakując kobiety, nawet jeśli to robi, to zawsze pamięta, że to kobieta _.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz