Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki niemcy-rosja
24.11.2014 22:50

Stosunki Niemcy-Rosja. Kanclerz merkel dementuje doniesienia prasy

- Nie istnieje alternatywa wobec realizowanej przez rząd Niemiec polityki, polegającej na zdecydowanej i jednoznacznej postawie wobec prezydenta Władimira Putina - zapewnia kanclerz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Kanclerz Angela Merkel zdementowała doniesienia mediów o rzekomych rozbieżnościach między nią a szefem MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem w sprawie polityki wobec Rosji. Istnienie różnicy zdań sugerował tygodnik _ Der Spiegel _.

_ - Wszystkie działania (wobec Rosji) uzgodnione są z ministrem spraw zagranicznych _ - powiedziała Merkel podczas posiedzenia klubu parlamentarnego CDU wieczorem w Berlinie.

Jak zaznaczyła, nie istnieje alternatywa wobec realizowanej przez jej rząd polityki, polegającej na _ zdecydowanej i jednoznacznej _ postawie wobec prezydenta Władimira Putina, przy równoczesnym kontynuowaniu rozmów z Kremlem, co jest konieczne chociażby ze względu na mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Wypowiedź kanclerz przytoczyła agencja dpa, powołując się na uczestników zamkniętego dla prasy posiedzenia.

Merkel jest szefową Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), Steinmeier politykiem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Obie partie tworzą - wraz z bawarską CSU - koalicję rządzącą Niemcami od grudnia 2013 roku.

O różnicy zdań w sprawie polityki wobec Moskwy pisał w najnowszym wydaniu tygodnik _ Der Spiegel _. Autorzy materiału na ten temat zwracali uwagę na bardzo ostrą krytykę pod adresem Putina zawartą w przemówieniu Merkel 17 listopada w Australii. Tego samego dnia Steinmeier w Brukseli zaapelował do polityków na Zachodzie, nie wymieniając Merkel z nazwiska, by nie używali zbyt agresywnych słów, gdyż może to uniemożliwić rozwiązanie konfliktu.

Przewodniczący CSU Horst Seehofer wezwał w związku z tym szefa SPD Sigmara Gabriela do wyjaśnienia, czy jego partia popiera kurs szefowej rządu wobec Rosji. Byłoby _ skrajnie niebezpieczne _, gdyby Steinmeier uprawiał politykę _ na własną rękę, poza panią kanclerz _ - zaznaczył Seehofer.

Przewodniczący klubu parlamentarnego CDU Volker Kauder ostrzegł przed sporami w szeregach koalicji na tle relacji z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Spór Merkel z ministrem. O co poszło? Merkel ostrzegła, że Zachód nie może dać się podzielić. Tego samego dnia Steinmeier w Brukseli zaapelował do polityków na Zachodzie, by nie używali zbyt agresywnych słów.
Merkel ostro krytykuje Putina. Zaognia sytuację? Zdaniem niemieckich komentatorów na politykę Putina lekarstwem nie są ani sankcje ani też wojskowe groźby.
Konflikt Moskwa-Berlin? Kreml wyrzucił niemiecką dyplomatkę Krok władz rosyjskich jest odpowiedzią na wcześniejsze wyproszenie z Niemiec rosyjskiego pracownika konsulatu.
Tagi: stosunki niemcy-rosja, merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz