Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Stosunki Niemcy - Rosja. Dialog Petersburski odwołany

0
Podziel się:

Przedstawiciele niemieckich organizacji uważają, że nie zamierzają uczestniczyć w budowaniu wsi potiomkinowskich.

Stosunki Niemcy - Rosja. Dialog Petersburski odwołany
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Zaplanowane na koniec października w Soczi niemiecko-rosyjskie spotkanie Dialog Petersburski nie odbędzie się. Nowy termin konferencji, będącej najważniejszą platformą wymiany poglądów między obu społeczeństwami, nie został wyznaczony - podał _ Spiegel-Online _.

Przewodniczący komisji koordynacyjnej po stronie niemieckiej Lothar de Maiziere powiedział, że odkładając spotkanie na inny termin, chce uratować społeczno-obywatelski charakter Dialogu Petersburskiego.

Jak wyjaśnił, strona rosyjska zgodziła się na przesunięcie spotkania.

Szereg niemieckich organizacji pozarządowych zapowiedziało wcześniej bojkot konferencji w Soczi ze względu na agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy.

Jak informował w sobotę niemiecki dziennik _ Tagesspiegel _, Fundacja Heinricha Boella, Amnesty International, Greenpeace i Wymiana Rosyjsko-Niemiecka skierowały do kanclerz Angeli Merkel i szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera list, w którym uzasadniły swoją decyzję o bojkocie tegorocznego spotkania, planowanego na 29-31 października w Soczi.

Rosyjskie kierownictwo _ zaanektowało wbrew prawu międzynarodowemu Krym i rozpoczęło we wschodniej Ukrainie niewypowiedzianą wojnę nowego typu _ - czytamy w piśmie, którego fragmenty cytuje _ Tagesspiegel _.

Sygnatariusze listu wskazali ponadto na presję, jaka wywierana jest obecnie na niezależne media, opozycję i organizacje pozarządowe w Rosji. W tej sytuacji dialog między społeczeństwami obywatelskimi, który jest głównym zadaniem Dialogu Petersburskiego, nie jest możliwy - napisali przedstawiciele niemieckich organizacji, dodając, że nie zamierzają uczestniczyć w _ budowaniu wsi potiomkinowskich _.

Niemiecki rząd proponował już wcześniej przesunięcie spotkania na inny termin, jednak strona rosyjska nie godziła się na takie rozwiązanie. _ - Albo teraz, albo nigdy _ - mieli według mediów odpowiedzieć Rosjanie na sugestie Berlina.

De Maiziere krytykował organizacje i polityków bojkotujących spotkanie. _ Ci, którzy nie przyjadą, odrzucają dialog, a tylko rozmowy mogą przyczynić się do rozwiązania konfliktu _ - powiedział de Maiziere, ostatni premier NRD przed zjednoczeniem Niemiec w 1990 roku.

Dialog Petersburski powstał 13 lat temu z inicjatywy ówczesnego kanclerza Gerharda Schroedera i prezydenta Władimira Putina jako forum dialogu dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się na wiosnę 2001 roku właśnie w Petersburgu. W odbywających się co roku forach brali udział przywódcy Niemiec i Rosji. Strona niemiecka od kilku lat wytyka Kremlowi, że coroczne spotkania przestały być miejscem swobodnej wymiany myśli, a władze Rosji wykorzystują je do celów propagandowych.

Nie odbędą się też niemiecko-rosyjskie konsultacje rządowe, które organizowane są zwykle przy okazji Dialogu Petersburskiego. Rzecznik rządu Steffen Seibert potwierdził doniesienia _ Spiegla _, że konsultacje _ nie są obecnie planowane _.

Konflikt na Ukrainie doprowadził do istotnego pogorszenia relacji niemiecko-rosyjskich. Pomimo zapowiedzi Kremla, że wycofa wojsko znad granicy w Ukrainą, Berlin opowiedział się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
To dopiero początek serii sankcji na Rosję. Putin się nie ugnie? Berlin i Bruksela namawiają kraje nienależące do Unii, by przyłączyły się do gospodarczej wojny z Moskwą.
Niemcy grożą Rosji. "Sankcje możliwe już dziś" Żądania nie zostały spełnione - powiedział przedstawiciel Bundestagu, dodając, że wprowadzenie sankcji staje się nieodzowne.
"Gra Rosjan przyniesie dramatyczne skutki" Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zastrzegł, że konfliktu na Ukrainie nie można rozwiązać środkami wojskowymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)