Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Chiny-Japonia. Samospalenie w proteście przeciw polityce obronności

0
Podziel się:

Mężczyzna zostawił kamerę i list protestacyjny adresowany do premiera Shinzo Abego i prominentnych deputowanych, w którym potępia ostatnie zmiany w polityce bezpieczeństwa kraju.

Premier Japonii Shinzo Abe (z prawej) i Xi Jinping, sekretarz generalny Chińskiej Partii Komunistycznej.
Premier Japonii Shinzo Abe (z prawej) i Xi Jinping, sekretarz generalny Chińskiej Partii Komunistycznej. (PAP/EPA)
bFelvIjp

Mężczyzna w Japonii dokonał publicznego samospalenia, najprawdopodobniej w akcie sprzeciwu wobec przyjętym przez władze zmianom w pacyfistycznej wcześniej polityce bezpieczeństwa kraju - podała BBC, powołując się na źródła policyjne i japońskie media.

Policja wczoraj wieczorem otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie, który podpalił się w tokijskim parku Hibiya, niedaleko parlamentu i budynków rządowych. Po przewiezieniu do szpitala mężczyzna zmarł.

Według nieoficjalnych doniesień sprawa traktowana jest jako samobójstwo, a jako najbardziej prawdopodobny motyw wskazano sprzeciw wobec zmian w krajowej polityce obronności. Mężczyzna zostawił kamerę i list protestacyjny adresowany do premiera Shinzo Abego i prominentnych deputowanych, w którym potępia ostatnie zmiany.

bFelvIjr

Pacyfistyczna konstytucja Japonii, napisana po II wojnie światowej pod dyktando USA, zabraniała uciekania się do wojny lub _ groźby użycia siły _ w celu rozwiązania problemów międzynarodowych. Użycie japońskich sił zbrojnych dozwolone było jedynie w samoobronie.

W lipcu parlament przyjął jednak lansowane przez rząd Abego zmiany w ustawie zasadniczej, zgodnie z którymi kraj może uczestniczyć w _ zbiorowej samoobronie _, czyli np. w razie ataku przyjść z pomocą zagrożonemu sojusznikowi. Przeinterpretowanie pacyfistycznej konstytucji argumentowano potrzebą dostosowania się kraju do nowych wymogów bezpieczeństwa na świecie, wskazując m.in. zagrożenie ze strony Chin i Korei Północnej.

Wprowadzenie zmian sprowokowało wielotysięczne protesty w kraju i protesty władz w Pekinie Pjongjangu.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny zwiększają swoje wpływy w regionie Podjęły one ostatnio szereg inicjatyw mających zwiększyć ich wpływy w zdominowanych przez USA globalnych instytucjach finansowych i odzwierciedlić ich status jako drugiej największej gospodarki świata.
"Zaskakująca odwilż" na szczycie Azji i Pacyfiku Na spotkaniu państw APEC doszło do pojednawczego gestu między skłóconymi dotąd Chinami i Japonią, odnotowano też postępy w pracach nad porozumieniami handlowymi.
Wolny handel między Chinami a Koreą Płd.? Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej. W 2013 roku wartość wymiany handlowej między obu krajami wyniosła 228,9 miliarda USD.
bFelvIjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)