Notowania

szpiegostwo na świecie
18.03.2014 17:13

Stołeczny sąd potwierdza: jest akt oskarżenia o szpiegostwo

Oskarżonym jest Aliaksandr L. Rzeczniczka sądu nie ujawniła, jakiego państwa jest obywatelem. Na razie nie ma terminu rozpoczęcia procesu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Warszawski sąd oficjalnie przyznał dziś, że w lutym wpłynął do niego akt oskarżenia wobec podejrzanego o szpiegostwo Aliaksandra L. Nie ujawniono szczegółów. Według mediów jest to szpieg białoruski. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Domańska powiedziała, że w lutym wpłynął do niego niejawny akt oskarżenia z zarzutami z art. 130 par. 1 oraz 270 Kodeksu karnego. Powiedziała tylko, że oskarżonym jest Aliaksandr L.; nie ujawniła, jakiego państwa jest obywatelem. Na razie nie ma terminu rozpoczęcia procesu.

Art. 130 par. 1 stanowi: _ Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 _. Art. 270 głosi: _ Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 _.

Polskie media pisały ostatnio o zatrzymaniu dwóch białoruskich szpiegów. Jeden z nich został niedawno aresztowany; wobec innego, zatrzymanego już wcześniej, miał wpłynąć już akt oskarżenia.

Według _ dziennika.pl _ chodzi o 41-latka, który od ponad dwóch lat ma znajdować się w polskim areszcie. Miał on przez kilka lat współpracować z oficerami zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy uważali go za swe źródło w białoruskich służbach i mieli płacić mu za informacje. Zdaniem _ dziennika.pl _ dopiero po likwidacji WSI miało się okazać, że przekazując informacje, wykonywał on rozkazy Mińska, dezinformując polskie służby.

Raport ABW za 2011 r. podawał, że w 2011 r. ABW prowadziła dwa śledztwa o szpiegostwo, w 2010 r. - cztery, a w 2009 r. - sześć.

W lutym 2009 r. kontrwywiad ABW zatrzymał podejrzanego o szpiegostwo obywatela Rosji Tadeusza Juchniewicza. W grudniu 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał go na trzy lata więzienia. W uzasadnieniu sędzia Igor Tuleya ujawnił, że Juchniewicz od 2003 r. przesyłał do centrali GRU - i odbierał z niej - zaszyfrowane wiadomości. W 2011 r. Juchniewicz został zwolniony z reszty kary i wydalony z Polski.

We wrześniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał na pięć lat i sześć miesięcy więzienia obywatela Białorusi Siergieja Monicza. Sąd uznał, że za pieniądze chciał on zdobyć tajne informacje o polskim MSZ. Monicza zatrzymano w 2006 r. na Litwie na wniosek Polski, która zażądała jego ekstradycji, na co zgodził się litewski sąd. Monicz twierdził, że padł ofiarą prowokacji polskich służb.

Czytaj więcej w Money.pl
PGNiG apeluje PGNiG złożyło apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 21 stycznia 2014 roku PGNiG złożyło do Sadu Apelacyjnego w Warszawie apelację w sprawie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka zaskarża decyzję prezesa URE o naruszeniu przez PGNiG warunków udzielonej mu koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą. Przypominamy, że w 2010 roku prezes ...
Kara dla spółek energetycznych Prezes UOKiK nałożyła na spółki energetyczne RWE Polska i RWE Stoen Operator kary pieniężne w wysokości ponad 2,2 mln zł. Wszystko przez nieprawidłowości w umowach, które dotyczyły terminów płatności za świadczone usługi. Spółki energetyczne RWE Polska i RWE Storn Operator ukarane. Za stosowanie we wzorcach umów niedozwolonych klauzul w obrębie terminów płatności nałożono na nie ...
UOKiK wygrał w sądzie z Getin Noble Bank Sąd podtrzymał nałożoną na bank karę w wysokości blisko 6 mln złotych. Sprawdź za co.
Tagi: szpiegostwo na świecie, sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz