Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stołeczny sąd potwierdza: jest akt oskarżenia o szpiegostwo

0
Podziel się:

Oskarżonym jest Aliaksandr L. Rzeczniczka sądu nie ujawniła, jakiego państwa jest obywatelem. Na razie nie ma terminu rozpoczęcia procesu.

Stołeczny sąd potwierdza: jest akt oskarżenia o szpiegostwo
(Reporter)

Warszawski sąd oficjalnie przyznał dziś, że w lutym wpłynął do niego akt oskarżenia wobec podejrzanego o szpiegostwo Aliaksandra L. Nie ujawniono szczegółów. Według mediów jest to szpieg białoruski. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Domańska powiedziała, że w lutym wpłynął do niego niejawny akt oskarżenia z zarzutami z art. 130 par. 1 oraz 270 Kodeksu karnego. Powiedziała tylko, że oskarżonym jest Aliaksandr L.; nie ujawniła, jakiego państwa jest obywatelem. Na razie nie ma terminu rozpoczęcia procesu.

Art. 130 par. 1 stanowi: _ Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 _. Art. 270 głosi: _ Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 _.

Polskie media pisały ostatnio o zatrzymaniu dwóch białoruskich szpiegów. Jeden z nich został niedawno aresztowany; wobec innego, zatrzymanego już wcześniej, miał wpłynąć już akt oskarżenia.

Według _ dziennika.pl _ chodzi o 41-latka, który od ponad dwóch lat ma znajdować się w polskim areszcie. Miał on przez kilka lat współpracować z oficerami zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy uważali go za swe źródło w białoruskich służbach i mieli płacić mu za informacje. Zdaniem _ dziennika.pl _ dopiero po likwidacji WSI miało się okazać, że przekazując informacje, wykonywał on rozkazy Mińska, dezinformując polskie służby.

Raport ABW za 2011 r. podawał, że w 2011 r. ABW prowadziła dwa śledztwa o szpiegostwo, w 2010 r. - cztery, a w 2009 r. - sześć.

W lutym 2009 r. kontrwywiad ABW zatrzymał podejrzanego o szpiegostwo obywatela Rosji Tadeusza Juchniewicza. W grudniu 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał go na trzy lata więzienia. W uzasadnieniu sędzia Igor Tuleya ujawnił, że Juchniewicz od 2003 r. przesyłał do centrali GRU - i odbierał z niej - zaszyfrowane wiadomości. W 2011 r. Juchniewicz został zwolniony z reszty kary i wydalony z Polski.

We wrześniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał na pięć lat i sześć miesięcy więzienia obywatela Białorusi Siergieja Monicza. Sąd uznał, że za pieniądze chciał on zdobyć tajne informacje o polskim MSZ. Monicza zatrzymano w 2006 r. na Litwie na wniosek Polski, która zażądała jego ekstradycji, na co zgodził się litewski sąd. Monicz twierdził, że padł ofiarą prowokacji polskich służb.

Czytaj więcej w Money.pl
PGNiG apeluje PGNiG złożyło apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 21 stycznia 2014 roku PGNiG złożyło do Sadu Apelacyjnego w Warszawie apelację w sprawie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka zaskarża decyzję prezesa URE o naruszeniu przez PGNiG warunków udzielonej mu koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą. Przypominamy, że w 2010 roku prezes ...
Kara dla spółek energetycznych Prezes UOKiK nałożyła na spółki energetyczne RWE Polska i RWE Stoen Operator kary pieniężne w wysokości ponad 2,2 mln zł. Wszystko przez nieprawidłowości w umowach, które dotyczyły terminów płatności za świadczone usługi. Spółki energetyczne RWE Polska i RWE Storn Operator ukarane. Za stosowanie we wzorcach umów niedozwolonych klauzul w obrębie terminów płatności nałożono na nie ...
UOKiK wygrał w sądzie z Getin Noble Bank Sąd podtrzymał nałożoną na bank karę w wysokości blisko 6 mln złotych. Sprawdź za co.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)