W Warszawie jest bezpieczniej; w porównaniu z pierwszym półroczem ub.r. odnotowano do końca czerwca tego roku ponad 60 proc. mniej kradzieży, o 20 proc. mniej bójek, pobić i aktów dewastacji - podała stołeczna Straż Miejska.
Straż podkreśla, że w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., liczba kradzieży zmniejszyła się ze 102 do zaledwie 35. Oznacza to spadek o 65 proc. Jak powiedział PAP naczelnik Wydziału Prewencji i Profilaktyki Grzegorz Staniszewski, do poprawy bezpieczeństwa, w tym m.in. spadku liczby kradzieży przyczynia się współpraca mieszkańców ze strażnikami.
_ Mieszkańcy informują nas o osobach podejrzanych, które pojawiają się np. w okolicach domów jednorodzinnych i wtedy sprawdzamy takie osoby. Również systematycznie monitorujemy miejsca najbardziej niebezpieczne i wysyłamy tam więcej patroli _ - wyjaśnił Staniszewski.
Według funkcjonariuszy spadła również (o 20 proc.) liczba bójek i pobić na terenie miasta. W pierwszym półroczu 2013 r. odnotowano 107 takich zdarzeń, a do końca czerwca 2014 - 85. Najwięcej w Śródmieściu (24), na Pradze Południe (13) i Woli (10). Dzielnice te przodują również w liczbie odnotowanych kradzieży - Śródmieście (10), Praga Południe (6), Wola (4).
Mniej (o 23 proc.) w tym roku było także aktów dewastacji przestrzeni publicznej. W pierwszej połowie 2013 r. strażnicy odnotowali 156 aktów wandalizmu, a w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. - 121. Najwięcej zniszczeń wandale wyrządzili w Śródmieściu i na Pradze Południe (po 26) oraz na Bielanach (14 ). Najbardziej na ataki wandali narażone są elementy infrastruktury transportu miejskiego m.in. znaki, przystanki i autobusy.
Statystyki dotyczące bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji miejskiej nieznacznie pogorszyły się. Straż Miejska odnotowała 2 959 zdarzeń (o 363 więcej) dotyczących głównie agresywnych pasażerów oraz osób spożywających alkohol na przystankach. Najczęściej strażnicy interweniowali w Śródmieściu (462 zdarzenia), na Pradze Północ (407), Bielanach (309) i Mokotowie (264).
Więcej jest zgłoszeń dotyczących zwierząt. Jak powiedział Staniszewski, mieszkańcy Warszawy najczęściej zgłaszają się z prośbą o interwencję Ekopatrolu (części Straży Miejskiej zajmującej się zwierzętami) i odłowienie dzikich, zabłąkanych bądź porzuconych zwierząt.
W pierwszym półroczu 2014 r. strażnicy z Ekopatrolu interweniowali 7 998 razy, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 r.
_ Zdarzały się interwencje w związku z tak egzotycznymi zwierzętami jak skorpiony czy węże. Takich interwencji każdego roku jest ok. 100 _ - zaznaczył Staniszewski.
W pierwszym półroczu 2014 r. o ponad 4700 mniej było przypadków spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Od stycznia do czerwca 2013r. odnotowano 19 819 wspomnianych zdarzeń, natomiast w pierwszej połowie 2014r. było ich 15 096. Najczęściej alkohol pod _ chmurką _ był spożywany w dzielnicach Śródmieście (4 339 przypadków), Praga Południe (1 944), Bielany (1 934) oraz Wola (1 360) - pisze w raporcie Straż Miejska.
O 20 proc. (z 1 164 przypadków do 920) zmniejszyły się potwierdzone przypadki zakłócania ciszy nocnej i powodowania nadmiernego hałasu. Najczęściej strażnicy interweniowali w Śródmieściu (293), gdzie najwięcej było przypadków hałasu powodowanego przez lokale usługowe, na Pradze Południe (128) oraz Targówku (101), gdzie z kolei dominowało zakłócanie ciszy przez sąsiadów.
Ogółem w pierwszej połowie 2014 r. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku liczba zgłoszeń mieszkańców do Straży Miejskiej wzrosła ze 139700 do 146040 (więcej o 4,5 proc.).
_ Ponad 40 proc. zgłoszeń dotyczyło problemów związanych z ruchem drogowym, takich jak zastawianie wyjazdów z posesji oraz prawidłowo zaparkowanych pojazdów, parkowanie w miejscach zabronionych oraz na miejscach dla niepełnosprawnych _ - powiedział Staniszewski.
W piątek stołeczna Straż Miejska będzie odchodzić swoje święto. Strażnicy podsumują działalność w ubiegłym roku, a najlepsi funkcjonariusze otrzymają wyróżnienia.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Mniej przestępstw w Warszawie? Jest raport Warszawa w przeważającej opinii samych mieszkańców jest miastem, gdzie czują się bezpiecznie - tak policjanci podsumowali najnowsze dane. | |
Jedna z najgłośniejszych aplikacji ostatnich lat trafia do Polski W dniu dzisiejszym Warszawa dołączyła do innych miast, w których dzięki oferowanej przez firmę Uber aplikacji na smartfony pod nazwą uberPOP można korzystać z nowoczesnej usługi wspólnych przejazdów (ang. ridesharing). | |
Kino samochodowe w centrum Warszawy Atrakcja kierowana do warszawiaków to seria filmów wyświetlanych pod Stadionem Narodowym. |