Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Steinbach krytykuje Polskę za traktowanie mniejszości niemieckiej

0
Podziel się

Chodzi m.in o promowanie języka niemieckiego na obszarach zamieszkanych przez przedstawicieli mniejszości.

Steinbach krytykuje Polskę za traktowanie mniejszości niemieckiej
(Ostalski/Reporter)
bEhEdMCt

Przemawiając na dorocznym Dniu Stron Ojczystych w Berlinie, Steinbach przypomniała o raporcie ekspertów Rady Europy, na temat stosowania w Polsce Europejskiej Karty Języków Mniejszościowych. Jak mówiła, raport pokazuje wyraźnie, że obok kilku spełnionych zobowiązań wciąż widoczne są w poważne braki. Szefowa Związku Wypędzonych domaga się, aby niemiecki rząd wywarł na Polskę większą presję w tej sprawie.

- _ Język ojczysty jest dla mniejszości niemieckiej w Polsce istotnym składnikiem jej tożsamości i kultury. Przez dziesięciolecia jego używanie było zakazane, dlatego teraz trzeba pilnie nadrobić zaległości _ - mówiła przewodnicząca Związku Wypędzonych.

W swoim wystąpieniu Erika Steinbach chwaliła te kraje Europy Środkowej, które rozliczają się z powojennymi wypędzeniami. Za wzór do naśladowania postawiła Węgry, które ustanowiły Dzień Pamięci o Wypędzeniach.

bEhEdMCv

Dzień Stron Ojczystych to najważniejsza impreza w kalendarzu Związku Wypędzonych. Co roku latem do Berlina zjeżdżają setki przedstawicieli organizacji ziomkowskich. W minionych latach na obchodach Dnia Stron Ojczystych pojawiali się także wpływowi niemieccy politycy, m.in. kanclerz Angela Merkel. Tym razem w Berlinie zabrakło jednak osób z pierwszych stron gazet.

Czytaj więcej w Money.pl
"To Polska sprowokowała Hitlera" Jak się okazuje, musimy wiedzieć, że choć do Hitler zaatakował Polskę, to wcześniej Berlin został do tego popchnięty.
Będzie trudniej studiować w Niemczech Władze 20 największych niemieckich uczelni ograniczyły rekrutację studentów na pierwszy rok studiów, kończących się nadaniem najniższego stopnia naukowego.
Niemcy korzystniej oceniają Polaków Wynika z raportu opracowanego przez niemiecką Fundację Bertelsmanna oraz Instytut Spraw Publicznych w Warszawie.
bEhEdMCW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)