Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Starcia w Rio de Janeiro między squattersami a policją

0
Podziel się:

Policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, by rozpędzić protestujących.

Starcia w Rio de Janeiro między squattersami a policją
(Mario Roberto Durán Ortiz/CC/Wikimedia)

Do starć między squattersami a brazylijską policją doszło dzisiaj na północy Rio de Janeiro, po tym jak sąd nakazał eksmisję ok. 5 tys. osób, które mieszkały w opuszczonych budynkach należących do firmy telekomunikacyjnej.

Około godz. 5 rano czasu lokalnego (godz. 10 czasu polskiego) na miejsce przybyło 1600 policjantów, by ewakuować ludzi, którzy od końca marca okupują kilka budynków i parking.

Niektóre rodziny dobrowolnie opuściły teren o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych. Jednak po zatrzymaniu jednego z przywódców społeczności, który sprzeciwiał się akcji sił bezpieczeństwa, wybuchły starcia. Mieszkańcy zaczęli rzucać w funkcjonariuszy kamieniami i koktajlami Mołotowa. Podpalili część budynków, cztery autobusy i radiowóz. Zaatakowali też samochody lokalnych stacji telewizyjnych.

Policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, by rozpędzić protestujących.

Rzecznik policji Claudio Costa powiedział telewizji Globo, że _ eksmisja zakończyła się po trzech godzinach _, ale grupki squattersów nadal walczyły z policją na pobliskich ulicach.

Podczas starć rannych zostało pięciu policjantów, troje dzieci i czterech squattersów. Zatrzymano też ponad 20 osób, które atakowały policjantów lub próbowały splądrować pobliski supermarket i sklepy.

Rodziny okupowały od 31 marca opuszczone budynki, których właścicielem jest firma telekomunikacyjna Oi. Twierdzą, że nie stać ich na wynajęcie mieszkań.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy demonstrują przeciwko zwolnieniom Kilka tysięcy osób uczestniczyło w centrum Aten w manifestacji przeciwko rządowemu programowi cięć oszczędnościowych.
Protest rodziców w Sejmie zawieszony Wojciech Kalinowski z grupy opiekunów protestujących w Sejmie powiedział, że powodem zawieszenia protestu jest uchwalenie tego dnia przez Sejm ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne.
Koalicja o pomocy dla opiekunów: na tyle nas stać, opozycja: to za mało _ - Rząd nie realizuje swych obietnic i dzieli grupy niepełnosprawnych ze względu na wiek - _ uważają politycy PiS.
Premier Turcji atakuje Sąd Najwyższy za... Sądu Najwyższego uznał blokowanie Twittera za niezgodne z prawem i zobowiązał rząd do uruchomienia serwisu.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)