Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
16.06.2014 08:58

Stany Zjednoczone wzmacniają ochronę ambasady w Bagdadzie

Po zamachach bombowych, w których zginęło 15 osób, podjęto decyzję o ewakuacji części pracowników i przeniesieniu ich do innych placówek dyplomatycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Stany Zjednoczone poleciły zwiększyć poziom zabezpieczenia ambasady w stolicy Iraku, Bagdadzie, w związku z zagrożeniem ze strony rosnących w siłę dżihadystów. Część personelu placówki dyplomatycznej ma być ewakuowana - poinformował Pentagon. Wczoraj w Bagdadzie dokonano kilku zamachów bombowych, w których zginęło łącznie co najmniej 15 osób.

- _ Ochrona ambasady w Bagdadzie została wzmocniona przez pracowników ministerstwa obrony _ - podkreślił w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby. Nie sprecyzował jednak ilu żołnierzy zostało oddelegowanych do tego zadania.

Jednocześnie poinformowano, że ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o ewakuacji części pracowników i przeniesieniu ich do innych placówek dyplomatycznych m.in do konsulatu w mieście Basra. Ewakuacja ma być przeprowadzona przy wykorzystaniu samolotów zarówno wojskowych jak i komercyjnych.

Departament Stanu zaapelował jednocześnie do amerykańskich obywateli przebywających na terenie Iraku o zachowanie ostrożności i unikanie wyjazdów do regionów, w których wojska irackie walczą z dżihadystami z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).

Tymczasem w niedzielę islamistyczni rebelianci opanowali miasto Tal Afar w północno-zachodnim Iraku leżące między Mosulem a granicą syryjską. Wspierany przez działaczy dawnej partii rządzącej Baas z czasów dyktatury Saddama Husajna i bojowników plemiennych ISIL przejął w bieżącym tygodniu kontrolę nad dwumilionowym Mosulem, a następnie nad położonym bardziej na południe Tikritem i szeregiem innych miejscowości, co było poważnym ciosem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu. W sobotę władze Iraku poinformowały, że ofensywę rebeliantów udało się powstrzymać i że zostali oni wyparci z niektórych zajętych wcześniej terenów.

Ambasada Stanów Zjednoczony w Bagdadzie jest największym tego typu amerykańskim budynkiem na świecie.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama chce rozmawiać z władzami Iranu Administracja prezydenta chce podjąć z władzami Iranu rozmowy na temat niepokojącej sytuacji w Iraku. Wciąż trwają tam krwawe walki.
Wstrząsające statystyki z ostatnich 24 godzin Irackie siły bezpieczeństwa zabiły w ciągu ostatniej doby 279 terrorystów - poinformował przedstawiciel tych sił.
Zaskakujące informacje w sprawie Syrii i Iraku W Syrii i Iraku walczy coraz więcej islamistów pochodzących z Niemiec - informuje niemiecki tygodnik Focus.
Tagi: wojna w iraku, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz