Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stalker Kasi Tusk. Kolejny termin badania mężczyzny obwinionego o nękanie córki premiera

0
Podziel się:

W piewszym terminie, trzy tygodnie temu, mężczyzna nie stawił się.

Stalker Kasi Tusk. Kolejny termin badania mężczyzny obwinionego o nękanie córki premiera
(Michal WARGIN/East News)
bEsrrUhx

Na 27 listopada Sąd Rejonowy w Sopocie wyznaczył kolejny termin badań psychiatrycznych Łukasza P., obwinionego o złośliwe niepokojenie córki premiera Katarzyny Tusk. W piewszym terminie, trzy tygodnie temu, mężczyzna nie stawił się.

_ - Tym razem wezwanie zostało skierowane z pouczeniem, że w razie kolejnego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na badaniu zostanie zarządzone zatrzymanie obwinionego i przymusowe doprowadzenie przez policję _ - powiedział wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki.

Badania psychiatryczne Łukasza P. mają być przeprowadzone w Krakowie, w miejscu jego zamieszkania. Sopocki sąd zdecydował, że wezwanie na badania dla Łukasza P. zostanie doręczone nie tylko przez pocztę, ale też przez funkcjonariuszy policji.

bEsrrUhz

Policja, która na początku września skierowała do sopockiego sądu wniosek o ukaranie mężczyzny, odmówiła podania informacji o jego tożsamości. Według doniesień części mediów, Łukasz P. to syn znanego kompozytora.

Pisemna opinia biegłego psychiatry o stanie zdrowia psychicznego Łukasza P. rozstrzygnie, czy mężczyzna odpowie przed sądem za nękanie Katarzyny Tusk. Mężczyźnie grozi kara ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł lub nagana. Poddana karze ograniczenia wolności osoba nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu. Jest też zobowiązana do wykonywania nieodpłatnie prac społecznych.

Jak ustaliła w dochodzeniu sopocka policja, do złośliwego niepokojenia córki premiera miało dochodzić między 27 marca a 5 maja tego roku. W marcu Katarzyna Tusk zawiadomiła policję o możliwym popełnieniu wobec niej stalkingu.

Sprawą zajęła się najpierw sopocka prokuratura, ale - po przeprowadzeniu śledztwa - uznała, że zachowanie Łukasza P. nie wyczerpało znamion przestępstwa stalkingu. W zbadanych przez śledczych sms-ach oraz rozmowach nawiązanych przez mężczyznę z córką premiera nie pojawiały się bowiem wulgaryzmy, groźby czy wyrażenia obsceniczne.

bEsrrUhF

W tej sytuacji prokuratura umorzyła śledztwo i uznała jednocześnie, że w tym przypadku miało miejsce wykroczenie polegające na złośliwym nękaniu. Sprawa do dalszego prowadzenia została przekazana policji.

W polskim systemie prawnym stalking to przestępstwo nowe, funkcjonujące od ponad półtora roku. Polega ono na uporczywym i natrętnym nękaniu, zazwyczaj przejawiającym się w ciągłych próbach nawiązania kontaktu z drugą osobą, mimo jej wyraźnego sprzeciwu. Najczęściej za stalking uważa się: uporczywe telefonowanie, wysyłanie sms-ów, e-maili; oczernianie osoby w internecie czy zostawianie informacji pod drzwiami mieszkania. Osobie dopuszczającej się stalkingu grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Córka premiera ofiarą stalkingu? Jest decyzja Śledczy nie dopatrzyli się w zachowaniu mężczyzny przestępstwa, doszli do wniosku, że popełniono wykroczenie polegające na złośliwym niepokojeniu.
Przesłuchali mężczynę. Nękał Kasię Tusk? Mężczyznę przesłuchali charakterze świadka pouczając, że może odmówić składania zeznań, jeśli ich treść może go narazić na odpowiedzialność karną.
Nękają córkę Tuska? Jest śledztwo policji Komenda Miejska Policji w Sopocie wszczęła dochodzenie ws. możliwości popełnienia przestępstwa stalkingu wobec córki premiera.
bEsrrUia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)