Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trybunał konstytucyjny
05.04.2011 15:26

Sprzedali alkohol nieletnim, straciła sklep

Trybunał Konstytucyjny uznał, że prezydent Słupska działał zgodnie z ustawą zasadniczą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paha_l/Dreamstime)

Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu właścicielowi sklepu, w którym jego pracownik sprzedał alkohol nieletnim, jest zgodne z konstytucją, uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał badał pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie Ireny Z., prowadzącej w Słupsku sklep, m.in. ze stoiskiem alkoholowym. W 2007 roku sprzedano tam piwo nieletnim. W lipcu 2008 roku prezydent Słupska, powołując się na przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, cofnął właścicielce zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Decyzję tę utrzymało we wrześniu 2008 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Irena Z. zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Kobieta argumentowała, że to nie ona sprzedała alkohol, tylko pracownica, której Sąd Rejonowy w Słupsku wymierzył już grzywnę. Zaznaczyła, że ona sama nie jest ani sprawcą, ani współsprawcą, ani pomocnikiem, ani podżegaczem, wobec tego - jak pisała - nie można jej postawić zarzutu naruszenia zasad sprzedaży napojów alkoholowych.

Podkreślała też, że w jej przypadku brak możliwości sprzedaży alkoholu powoduje likwidację sklepu _ Żabka _, bowiem zgodnie z regulaminem sieci, prowadzenie takiego sklepu jest możliwe tylko wtedy, gdy prowadzone jest też stoisko z napojami alkoholowymi.

Trybunał nie podzielił argumentacji kobiety. Uznał, że cofnięcie zezwolenia - nawet jeżeli doszło do sprzedaży niewielkiej ilości alkoholu nieletnim - nie narusza konstytucji. Zdaniem Trybunału za tą regulacją przemawiają inne wartości konstytucyjnie chronione: _ ochrona zdrowia, dobro rodziny i porządek publiczny _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t84613.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;stacji;benzynowej;nie;kupisz;alkoholu,137,0,788361.html) Na stacji benzynowej nie kupisz alkoholu?
Według TK zakaz sprzedaży alkoholu jest _ środkiem dolegliwym, w zasadzie nieuchronnym, ale efektywnym dla osiągnięcia celu, gdyż zapobiega naruszaniu ustawy w przyszłości _. W ocenie TK inne, mniej dolegliwe środki prawne, byłyby niewystarczające. Mniej efektywne byłoby np. badanie, czy zakaz jest łamany, co rodziłoby wątpliwości co do nieuchronności wydania decyzji.

Zgodnie z ustawą nie wolno sprzedawać i podawać alkoholu osobom do 18. roku życia. W przypadku złamania tego zakazu, zezwolenie może zostać cofnięte. Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 3 lat.

Tagi: trybunał konstytucyjny, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz