Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawy w WKU można załatwiać elektronicznie

0
Podziel się:

By poinformować wojskową komendę uzupełnień o zmianie adresu lub zgubieniu
książeczki wojskowej, nie trzeba już stawiać się osobiście.

Sprawy w WKU można załatwiać elektronicznie
(Piotr Blawicki/East News)

By poinformować wojskową komendę uzupełnień o zmianie adresu lub zgubieniu książeczki wojskowej, nie trzeba już stawiać się osobiście. Można skorzystać z drogi elektronicznej, najpierw jednak trzeba założyć profil zaufany.

WKU funkcjonują na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) od ubiegłego roku, we wrześniu br. umożliwiono korzystanie z tej platformy w kontaktach obywateli z komendą.

_ Jakie sprawy można załatwiać tą drogą? Przekazać informację o zmianie adresu, wystąpić o wystawienie zaświadczenia o przebiegu służby wojskowej, zgłosić chęć służby w Narodowych Siłach Rezerwowych i poinformować o zagubieniu książeczki wojskowej _ - wyjaśnił szef wydziału terenowych organów administracji wojskowej w Sztabie Generalnym WP ppłk Piotr Chojnowski.

_ Chcemy żeby wojsko było przyjazne i nowoczesne, żeby obywatel mógł załatwiać swoje sprawy urzędowe w sposób prostszy _ - dodał. Aby skorzystać z tej drogi, trzeba się zalogować na ePUAP i założyć profil zaufany. Po autoryzacji w punkcie ePUAP - np. w urzędach skarbowych lub placówkach ZUS - można już składać elektronicznie pisma do WKU.

Ppłk Chojnowski zapowiedział, że rodzajów spraw, które będzie można załatwić bez osobistej wizyty w WKU, przybędzie. W przyszłym roku za pośrednictwem platformy ePUAP będzie można wystąpić o przyjęcie do służby przygotowawczej, zgłosić chęć odbycia ćwiczeń wojskowych; osoby, które dostały kartę powołania, a zamierzają wyjechać za granicę, będą mogły wystąpić drogą elektroniczną o zgodę do WKU.

_ Chcemy też ułatwić życie pracodawcom, by mogli elektronicznie składać wnioski do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego o rekompensatę za oddelegowanie pracownika na ćwiczenia _ -powiedział Chojnowski.

Dotychczas za pomocą ePUAP można było uzyskiwać ogólne informacje dotyczące służby, ale - jak ocenił ppłk Chojnowski - nie było wielkiego zainteresowania. _ Może społeczeństwo musi się przekonać do tej nowej formy komunikacji z urzędem, profili zaufanych w skali kraju i wszystkich urzędów jest ok. 300 tysięcy _ - dodał.

Usługi WKU związane z działalnością ePUAP są dostępne na stronie www.epuap.gov.pl, oraz bezpośrednio na stronach internetowych wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)