Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawy, które chcą załatwić przed wyborami

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska wskazuje na budżet, ustawy zdrowotne, prawo atomowe i odwrócony kredyt hipoteczny.

Sprawy, które chcą załatwić przed wyborami
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFdXpQKZ

Budżet, ustawy zdrowotne, Prawo atomowe, odwrócony kredyt hipoteczny - to niektóre spośród kilkudziesięciu priorytetowych projektów ustaw, do uchwalenia których PO chciałaby doprowadzić jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Platforma PO liczy też, że uda się przed wyborami przeprowadzić reformę emerytur mundurowych.

Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz zapewnia, że lista priorytetowych projektów nie jest zamknięta, a Platforma jest gotowa rozważyć również propozycje opozycji. O priorytetach prac Sejmu na resztę kadencji ma rozmawiać Konwent Seniorów.

bFdXpQLb

_ - Tych priorytetowych projektów z naszego punktu widzenia będzie kilkadziesiąt. Na pewno priorytetem jest budżet, który w tym roku chcielibyśmy wyjątkowo przyjąć wcześniej niż zwykle _ - powiedział Tyszkiewicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t139087.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arlukowicz;dolaczy;do;rzadu;tuska;sprzedal;sie;zbyt;tanio,216,0,826328.html) Arłukowicz dołączy do rządu Tuska. "Sprzedał się zbyt tanio"
Jak dodał, priorytetem dla PO są też ustawy zdrowotne i zakończenie reformy służby zdrowia. Nad częścią z tych ustaw parlament już pracuje, ale do Sejmu mają trafić jeszcze m.in. Prawo badań klinicznych oraz ustawa o zawodach medycznych - poinformował rzecznik klubu PO.

Kolejny z priorytetów Platformy to Prawo atomowe, na podstawie którego w Polsce mają powstać elektrownie jądrowe. Inne ważne projekty to wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej, zamiana prawa użytkowania wieczystego na prawo własności, ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym oraz ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i usuwaniem skutków powodzi - wyliczał Tyszkiewicz.

Zadeklarował, że PO nie chce rezygnować z uregulowania kwestii dotyczących in vitro. _ Na pewno będziemy dalej rozmawiać o in vitro, potrzebny jest tu szeroki konsensus, nie chcemy wywoływać burzy wokół tego tematu _ - powiedział polityk PO.

bFdXpQLh

Rzecznik klubu zadeklarował ponadto, że PO chciałaby jeszcze przed wyborami zreformować system emerytur mundurowych. _ Trwają rozmowy ze stroną społeczną na temat ustawy o emeryturach mundurowych. Do ustawy jeszcze trochę zostało, ale jeśli uda się przyśpieszyć prace, to bardzo chcielibyśmy je zakończyć jeszcze w tej kadencji _ - powiedział.

Tyszkiewicz przypomniał, że w Sejmie trwają cały czas prace komisji konstytucyjnej. _ Nie wiem, czy możliwe będzie porozumienie ponad podziałami ws. zapisów dotyczących chociażby zmiany funkcjonowania Senatu. Natomiast, jeśli chodzi o projekt dotyczący relacji Polski z UE, zmiana konstytucji może dojść do skutku _ - ocenił rzecznik klubu.

Według przewodniczącego sejmowej komisji ds. zmian w konstytucji Jarosława Gowina (PO), są duże szanse na to, że projekt ten jeszcze w maju trafi do drugiego czytania w Sejmie i zostanie przyjęty przez izbę przed polską prezydencją.

Rzecznik klubu PO zapowiedział też, że jeśli Trybunał Konstytucyjny stwierdzi niezgodność z ustawą zasadniczą ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej, to PO będzie chciała zgłosić nową ustawę, która uwzględni uwagi Trybunału.

bFdXpQLi

_ - Chcemy obniżać zatrudnienie w administracji publicznej _ - zadeklarował Tyszkiewicz. Ustawę, która zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników w latach 2011-13 skierował do TK prezydent Bronisław Komorowski.

PO chce ponadto, żeby parlament uchwalił przed wyborami m.in. ustawę o informacji prawnej dla osób fizycznych, a także klubowy projekt ustawy o języku migowym - podał Tyszkiewicz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t138778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;bedziemy;wydawac;tylko;tam;gdzie;to;niezbedne,221,0,823773.html) Tusk: Będziemy wydawać tylko tam gdzie to niezbędne Budżet na 2012 rok podporządkowano cięciom. _ Ministrowie nie są z niego zadowoleni, ale przynajmniej oszczędzimy ludziom obniżanie płac _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t49376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/juz;w;przyszlym;roku;podwyzka;podatku;cit,142,0,825742.html) Już w przyszłym roku podwyżka podatku CIT? Money.pl sprawdził, że podwyższanie dochodów zaplanowane w przyszłorocznym budżecie, bez podnoszenia podatków nie powiedzie się.
bFdXpQLC
kraj
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)