Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawa Sikorskiego. W przyszłym tygodniu decyzja sądu

0
Podziel się:

W 2013 r. sąd uwzględnił zażalenie Sikorskiego i nakazał wznowić śledztwo.

Sprawa Sikorskiego. W przyszłym tygodniu decyzja sądu
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

W środę, 10 września, stołeczny sąd rejonowy ma wydać decyzję w sprawie zażalenia szefa MSZ Radosława Sikorskiego na umorzenie śledztwa dotyczącego antysemickich wpisów w internecie m.in. na temat jego i jego rodziny. Dziś sąd rozpoznawał to zażalenie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w czerwcu po raz trzeci umorzyła śledztwo w sprawie wpisów na forach internetowych gazet m.in. _ Faktu _. Sikorski chce uchylenia tego umorzenia; prokuratura wnosi o utrzymanie tej decyzji.

_ Dopuszczanie ostrych komentarzy zwiększa ich liczbę oraz ruch i długość przebywania na danej stronie internetowej, co wpływa na dochody z reklamy _ - mówił przed sądem reprezentujący Sikorskiego mec. Roman Giertych. Dodał, że w śledztwie nie dokonano wszystkich możliwych czynności. Konieczne jego zdaniem jest m.in. przesłuchanie siedmiu osób, które zajmowały się moderowaniem komentarzy na stronach _ Faktu _.

W 2011 r. Sikorski wypowiedział walkę antysemickiej i rasistowskiej _ mowie nienawiści _ w sieci. Zawiadomił prokuraturę o przestępstwie szerzenia nienawiści na tle narodowościowym; wytoczył też kilku mediom procesy cywilne za takie wpisy na ich forach. Złożył w prokuraturze wydruki z sieci, np.: _ Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca _; _ Mam złość na Adolfa H., że nie skończył gazowania rzydostwa _ (tak w oryginale - PAP). Przytaczał też podobne wpisy o sobie i swych bliskich.

Prokuratura wszczęła w 2011 r. śledztwo o zniesławienie ministra (grozi za to do roku więzienia). Ustaliła adresy komputerów, z których dokonywano wpisów, po czym w 2012 r. umorzyła śledztwo. _ Pan Sikorski ma profesjonalnego pełnomocnika i może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego _ - uznano.

W 2013 r. sąd uwzględnił zażalenie Sikorskiego i nakazał wznowić śledztwo. Rozszerzono jego zakres na przestępstwa publicznego znieważania innych osób z powodu przynależności narodowej czy rasowej (grozi za to do 3 lat więzienia), publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa albo nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowości (grozi za to do 2 lat więzienia).

Przesłuchano kilkadziesiąt osób, ale nie można było dowieść, że to właśnie one były autorami inkryminowanych wpisów, bo tłumaczyły, że z komputerów korzystają też inni. Śledztwo umorzono znów w listopadzie 2013 r. Krytycznie oceniła to Prokuratura Generalna. W marcu br. śledztwo wznowiono.

W ponownym śledztwie jedna osoba początkowo dostała zarzut zniesławienia ministra, ale potem umorzono to z braku danych wystarczająco uzasadniających podejrzenie przestępstwa. Wątek śledztwa ws. nawoływania do waśni narodowościowych, znieważania z racji przynależności narodowej i propagowania totalitarnego ustroju państwa umorzono z powodu niewykrycia sprawców.

Administratorzy portali medialnych zeznali, że nie mieli świadomości bezprawnych wpisów, a jak się już o nich dowiedzieli, to je usuwali. W tym zakresie śledztwo umorzono z braku znamion przestępstwa prezentowania i rozpowszechniania _ mowy nienawiści _.

W uzasadnieniu umorzenia prok. Izabela Szumowska napisała m.in., że skoro Sikorski w prywatnych rozmowach używa wulgaryzmów, to musi się liczyć z _ eskalacjami emocjonalnymi wyrażanymi w komentarzach _.

Po ujawnieniu w mediach argumentów tego uzasadnienia prokurator generalny Andrzej Seremet wniósł o postępowanie dyscyplinarne wobec prokurator. _ Domyślne odwoływanie się do powszechnie znanych wypowiedzi pokrzywdzonego, nagranych w sposób nielegalny, nie mogło służyć niczemu innemu jak tylko wyrażeniu przez prokuratora prywatnej, negatywnej oceny jego zachowania, niemającej żadnego związku z przedmiotem sprawy _ - uznał Seremet. Rzecznik dyscyplinarny prokuratury wszczął postępowanie wyjaśniające ws. Szumowskiej.

_ Tak skandalicznego uzasadnienia jeszcze w życiu nie widziałem _ - mówił w sądzie mec. Giertych. Dodawał, że decyzja o umorzeniu powinna zostać uchylona także z powodu braku bezstronności prokurator.

Prok. Szumowska mówiła w piątek w sądzie, że _ doszukiwanie się nawiązań do tzw. afery taśmowej jest swobodną interpretacją oceniających ten fragment uzasadnienia umorzenia _. Zaznaczyła, że powoływanie się na wniosek PG _ jest nieuprawnione _. Dodała, że sąd nie ocenił jeszcze umorzenia śledztwa, więc wnioski ws. dyscyplinarnych mogą mieć formę nacisku na ten sąd.

W 2011 r. wydawcy _ Faktu _ oraz _ Pulsu Biznesu _ przeprosili Sikorskiego za wpisy. Sikorski uznał to jednak za niewystarczające i poszedł do sądu. W 2012 r. ugodę z Sikorskim zawarł wydawca _ Wprost _, a w 2013 r. - portal _ Pulsu Biznesu _. Trwa proces przeciw wydawcy _ Faktu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Radosław Sikorski w Mołdawii. W jakim celu? Jak wyjaśnia rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, Mołdawia to kraj, który uczestniczy w programie Partnerstwa Wschodniego.
To ona jest największą rywalką Sikorskiego Włoski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę swej obecnej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)