Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawa Macierewicza. Musi przeprosić Dukaczewskiego

0
Podziel się:

O decyzji SN poinformował Dukaczewski. Oznacza ona, że wyrok jest ostateczny i Macierewicz musi przeprosić byłego szefa WSI.

Sprawa Macierewicza. Musi przeprosić Dukaczewskiego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sąd Najwyższy odmówił wczoraj przyjęcia kasacji Antoniego Macierewicza od wydanego w procesie cywilnym wyroku nakazującego mu przeprosiny Marka Dukaczewskiego za zarzut, że ponosi winę za nieprawidłowości w Wojskowych Służbach Informacyjnych.

O decyzji SN poinformował Dukaczewski. Oznacza ona, że wyrok jest ostateczny i Macierewicz musi przeprosić byłego szefa WSI.

W lipcu ub.r. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł prawomocnie, że Macierewicz, były szef komisji weryfikacyjnej WSI, ma przeprosić byłego szefa tych służb gen. Marka Dukaczewskiego za obwinianie go w 2006 r. o nieprawidłowości w WSI.

SA oddalił wtedy apelację posła PiS od niekorzystnego dla niego wyroku sądu I instancji z powództwa Dukaczewskiego. Prawomocny wyrok nakazywał Macierewiczowi przeprosić b. szefa WSI na pierwszych stronach _ Rzeczpospolitej _ i _ Gazety Wyborczej _ oraz wpłacić 2 tys. zł na cel społeczny.

Przedstawiając 30 września 2006 r. - ostatniego dnia istnienia WSI - pierwsze ustalenia z likwidacji tych służb, Macierewicz powiedział m.in., że przez 15 lat istnienia dopuszczały się one bezprawnych działań wobec mediów, polityki i gospodarki. Dodał, że w WSI są _ ślady zewnętrznych inspiracji _, m.in. _ z bloku wschodniego _. Pytany o nazwiska, powiedział, że za te nieprawidłowości odpowiada m.in. gen. Dukaczewski, szef WSI za rządów SLD (2001-2005). Macierewicz mówił też, że sowiecki wywiad wojskowy przeszkolił Dukaczewskiego.

Dukaczewski jeszcze w 2006 r. pozwał za to Macierewicza, wytoczył mu też proces karny o zniesławienie.

W lipcu 2011 r. sąd pierwszej instancji uwzględnił częściowo pozew b. szefa WSI. Oprócz nakazu przeprosin i wpłaty 2 tys. zł sąd nakazał Macierewiczowi _ zaprzestanie dalszego naruszania dóbr osobistych powoda _ przez przypisywanie mu współodpowiedzialności za nieprawidłowości WSI o przestępczym charakterze.

WSI - powołanym w 1991 r., a rozwiązanym jesienią 2006 - PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Opisano je w ujawnionym w lutym 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego raporcie sygnowanym przez Macierewicza. W opisanych sprawach wszczęto śledztwa; dużą ich część prokuratury umorzyły.

Wiele osób, które poczuły się pomówione stwierdzeniami raportu, pozwało do sądu MON. Odszkodowania, zadośćuczynienia i publikacja przeprosin w prasie kosztowały resort do tej pory ok. 1,2 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy Macierewicza czeka dziś awans w strukturach PiS? Rada Polityczna PiS wybierze wiceprezesów i Komitet Polityczny partii.
Są decyzje w PiS w sprawie Macierewicza Rzecznik PiS Adam Hofman przekonuje, że _ poseł ma zasługi historyczne, a jego życiorys mógłby obdzielić kilkunastu platformerskich opozycjonistów _.
Zespół zajmie się działalnością Macierewicza Twój Ruch zamierza powołać zespół badający działalność Antoniego Macierewicza przy rozwiązywaniu WSI.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)