Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprawa dyskryminowania Polaka przez dyrekcję zoo przedawniona

0
Podziel się

Marcin Wilk dwukrotnie pracował sezonowo w ogrodzie zoologicznym i parku rozrywki Oelands Djur & Noejespark na szwedzkiej wyspie Olandia.

Sprawa dyskryminowania Polaka przez dyrekcję zoo przedawniona
(mrlins/CC/Flickr)
bEivegnF

Głośna w Szwecji sprawa Polaka Marcina Wilka uległa przedawnieniu - ogłosił sąd w Kalmar. Mężczyzna musi za to pokryć wysokie koszty sądowe.

Marcin Wilk dwukrotnie, wiosną 2010 roku oraz latem 2011, pracował sezonowo w ogrodzie zoologicznym i parku rozrywki Oelands Djur & Noejespark na szwedzkiej wyspie Olandia. Według jego relacji zatrudnieni tam Polacy i Bułgarzy byli zmuszani do pracy po 10 i więcej godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu bez wolnych weekendów przy upokarzająco niskim wynagrodzeniu.

Zatrudnienie obcokrajowców uzależnione było od zgody na potrącenie z pensji kosztów wyżywienia, które potem okazało się przeznaczonym dla zwierząt przeterminowanym jedzeniem, oraz zakwaterowania w bardzo złych warunkach. Ponadto szefowie parku mieli znęcać się psychicznie, wyzywać i stosować groźby wobec zatrudnionych tam pracowników sezonowych.

bEivegnH

Polak bezskutecznie szukał pomocy w wielu szwedzkich instytucjach odpowiedzialnych za warunki pracy i przeciwdziałanie dyskryminacji. Ostatecznie przeciwko swojemu byłemu pracodawcy złożył pozew, oskarżając dyrekcję zoo o dyskryminację etniczną. Zażądał 1 miliona koron (ok. 480 tys. zł) odszkodowania.

Z wyroku wydanego w poniedziałek przez sąd rejonowy w Kalmar wynika, że sprawa wniesiona 30 stycznia 2012 roku uległa przedawnieniu. Sędzia nie odniósł się do meritum sprawy, jedynie do terminu. Polak został obciążony kosztami sądowymi w wysokości 116 tys. koron (ponad 55 tys. zł).

Wilk powiedział, że _ nie pozostawi sprawy na tym etapie _ i najprawdopodobniej odwoła się od wyroku. Najpierw chce jednak zapoznać się z jego uzasadnieniem.

Sprawą dyskryminacji pracowników sezonowych w zoo na Olandii od kilku miesięcy zajmowały się szwedzkie media; wiele nieprawidłowości wykryto w ostatnim czasie również w innych tego typu ogrodach zoologicznych w Szwecji.

bEivegnN
Czytaj więcej w Money.pl
Doktor G. wywalczył pieniądze. Zobacz, ile Lekarz domagał się niewypłaconych wynagrodzeń, ryczałtów i odsetek oraz kar umownych z powodu wypowiedzenia mu umowy o świadczenie usług konsultacyjnych.
Więzień opisał, co się dzieje na Białorusi Proces białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego przedstawia zaprezentowana w Mińsku książka dziennikarza Walera Kalinouskiego.
Prokuratura bada decyzję KRRiT. Na wniosek... W końcu sierpnia Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie, fundacja złożyła zażalenie od tej decyzji.
bEivegoi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)