Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawa Amber Gold. Kto za to odpowiada?

0
Podziel się:

PiS złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera - zapowiedział szef klubu Mariusz Błaszczak.

Sprawa Amber Gold. Kto za to odpowiada?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFfCeRdx

PiS złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska - zapowiedział dzisiaj szef klubu Mariusz Błaszczak.

Według niego premier nie dopełnił obowiązków w związku z wyjaśnianiem sprawy Amber Gold. _ - To działanie polityczne _ - odpowiada PO. PiS złożyło także ponownie wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS odtworzyli fragment konferencji prasowej z 14 sierpnia, na której premier zapewniał, że odradzając synowi współpracę z prezesem Amber Gold Marcinem P. nie kierował się informacjami z tajnych źródeł na temat tej firmy.

bFfCeRdz

Premier powiedział wówczas, że nie _ uzyskał ze strony służb państwowych żadnych informacji, których celem było ostrzeżenie jego syna _. _ Sugestia, że mogłem mieć tajne informacje i uprzedzałem syna, jest, delikatnie mówiąc, niemądra, a nawet nieprzyzwoita _ - zaznaczył Tusk. - _ W czasie, o którym rozmawiamy, a więc późną wiosną, wczesnym latem, żadna z informacji, jakie otrzymywałem, nie wykraczała poza to, o czym media informowały dość szeroko _ - mówił szef rządu.

W ubiegły czwartek w Sejmie podczas debaty nt. Amber Gold szef MSW Jacek Cichocki powiedział, że ABW 24 maja 2012 r. przygotowała niejawny materiał informacyjny dotyczący działalności spółki, który przekazała do najważniejszych osób w kraju, w tym też do premiera.

ABW, według Cichockiego, informowała o swoich podejrzeniach wobec Amber Gold, wskazując, że spółka może opierać działalność na mechanizmie tzw. piramidy finansowej, a także, że środki z Amber Gold mogą być wyprowadzane, niezgodnie z zasadą funkcjonowania spółki, m.in. na działalność grupy OLT.

_ - To jest dowód na to, że - mówiąc oględnie - prezes Rady Ministrów oszczędnie gospodaruje prawdą. W związku z tym dzisiaj po raz drugi składamy wniosek o powołanie komisji śledczej _ - powiedział Błaszczak. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu głosami koalicji posłowie odrzucili projekt uchwały autorstwa PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold. PiS chciało, by komisja zbadała prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do tej spółki.

bFfCeRdF

_ - Ten wniosek uzupełniliśmy o punkt o treści: zbadanie, jakie informacje zawierała notatka ABW z dnia 24 maja 2012 r. skierowana m.in. do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i czy jego reakcja na te informacje była prawidłowa i właściwa _ - powiedział Błaszczak.

Dodał też, że PiS przygotowuje zawiadomienie do prokuratora generalnego dotyczące artykułu 231 Kodeksu karnego, a więc _ niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, jakim jest prezes Rady Ministrów _. Zdaniem Błaszczaka Tusk nie poinformował o swojej wiedzy opinii publicznej i _ nie podjął działań, jakie powinien podjąć jako prezes Rady Ministrów _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m130708.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera;amber;gold;kidawa-blonska;odpowiada;poslowi;pis,110,0,1153134.html) *Kidawa-Błońska odpowiada posłowi PiS * Przemysław Wipler zarzuca premierowi kłamstwo. - Nie wiem, skąd wie, co było w notatkach ABW - odpowiada posłanka PO. Z kolei poseł PiS Marcin Mastalerek zwrócił się do premiera o doprowadzenie do odtajnienia i upublicznienia notatki ABW. - _ Jest to niezbędne dla jawności i przejrzystości życia publicznego, tym bardziej, że premier przy sprawie Amber Gold i OLT Express mijał się z prawdą. Mijał się z prawdą, gdy mówił, że nie miał innej wiedzy, niż z mediów. Zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych można odtajnić i upublicznić notatkę przy jednoczesnym
chronieniu funkcjonariuszy, którzy ją przygotowywali _ - zaznaczył.

Według innego posła PiS Przemysława Wiplera opinia publiczna powinna dowiedzieć się, kiedy premier zapoznał się z notatką ABW i czy nie stało się to w momencie, gdy sprawa Amber Gold była sprawą _ z pierwszych stron gazet _.

bFfCeRdG

Paweł Olszewski (PO) powiedział, że Sejm już zdecydował, że komisja śledcza w sprawie Amber Gold nie jest potrzebna. _ - Sejm już wyraził swoje zdanie w tej sprawie, nie widzę powodów, dla których mielibyśmy wracać ponownie do tej sprawy - niczemu by to nie służyło, byłaby to tylko typowa hucpa polityczna. W czasie debaty sejmowej wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione _ - podkreślił.

Olszewski dodał, że jeśli chodzi o zarzuty PiS o kłamstwach Tuska w związku z notatką o Amber Gold, to jego zdaniem politycy PiS wykazują się _ skrajnym brakiem logiki . - PiS powołuje się na notatkę ABW, sugerując jakoby premier - na jej podstawie - uprzedził syna o niejasnej przeszłości Marcina P., ale kalendarium zdarzeń temu przeczy, bo notatka ABW jest datowana na koniec maja 2012 r., a syn Tuska podjął współpracę (z OLT Express) w marcu 2012 _ - mówił poseł PO.

Także zdaniem posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, sugerowanie, że premier oszukał Polaków, to _ wielkie nadużycie _. _ - Premier powiedział prawdę, wiedzę, którą miał i którą przekazał synowi, miał z mediów, pokazywał nawet strony internetowe, gdzie o tym czytał. Wydaje mi się, że PiS nie chce wyjaśnić sprawy, chodzi tutaj tylko o czystą politykę _ - oceniła.

Jak przekonywała, nie ma nawet cienia podstaw do twierdzenia, że premier Tusk kogoś okłamał. Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

bFfCeRdH
Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie jednak nie zajmą się Amber Gold W Sejmie wrzało od rana. Posłowie zadawali pytania członkom rządu. Debata trwała 16 godzin.
"Donald Tusk próbuje rozmydlić aferę" Prezes PiS uważa, że informacja premiera ws. afery nie dała odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Polecą głowy za Amber Gold? Premier wskazuje winnych Donald Tusk odniósł się do współpracy swego syna Michała z liniami lotniczymi OLT Express.
bFfCeRea
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)