Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie z powstańcami na dziedzińcu warszawskiego ratusza

0
Podziel się:

Uczestników zrywu z całego kraju i z zagranicy powitała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Spotkanie z powstańcami na dziedzińcu warszawskiego ratusza
(Szczebrzeszynski/pb/Wikipedia)

Spektakl _ Młoda Warszawa - życie codzienne walczącej stolicy _ w reż. Romana Kołakowskiego był jednym z elementów środowego spotkania z powstańcami na dziedzińcu stołecznego ratusza. Uczestników zrywu z całego kraju i z zagranicy powitała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

_ Pomni Państwa doświadczeń będziemy starali się wyciągnąć z nich jak najlepszą naukę na nowe czasy - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Chcę powiedzieć, że Państwo tu obecni, powstańcy, staliście strażnikami bardzo bolesnej prawdy o polskich losach i wyborach, które zaważyły nie tylko na waszym życiu, ale na życiu przyszłych pokoleń _.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli spektakl _ Młoda Warszawa - życie codzienne walczącej stolicy _ w reż. Romana Kołakowskiego. Kanwą spektaklu były dokumenty i fotografie tworzące opowieść o życiu ludności cywilnej i uczestników walk powstańczych.

_ W przedstawieniu wykorzystano materiały archiwalne i filmy specjalnie przygotowane na spektakl z udziałem aktorów m.in. Krzysztofa Janczara, który wcielił się postać prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego _ - opowiadał PAP Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która przygotowała spektakl.

Jego częścią było również kilka scenek obrazujących życie walczącego miasta - powstańczy ślub, przygotowywanie wojennej zupy tzw. plujki czy koncert powstańczy w auli Politechniki Warszawskiej. _ Całość została opowiedziana piosenkami specjalnie zaaranżowanymi i wykonanymi przez aktorów m.in. Ewę Serwę i Krzysztofa Janczara oraz młodych artystów wcielających się w role powstańców _ - dodał Matusiak.

Po spektaklu dla uczestników spotkania przygotowano uroczysty poczęstunek.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Czytaj więcej w Money.pl
Zawyją syreny w hołdzie Powstańcom W czasie walk zginęło 18 tysięcy powstańców. Straty wśród osób cywilnych wyniosły, według różnych źródeł, od 150. do 200. tysięcy. Liczby te uwzględniają: zabitych, rannych lub zaginionych.
Prezydent dziękuje powstańcom warszawskim - _ Dzięki państwu pamięć i cele powstańczej walki przetrwały najtrudniejsze lata powojenne i trwają do dzisiaj _ - mówił dziś Bronisław Komorowski.
Co Polacy myślą o powstaniu warszawskim? Dla kogo ważne jest powstanie warszawskie
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)