Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie Kopacz-Orban. "To była trudna i szczera rozmowa"

0
Podziel się:

- To była trudna i szczera rozmowa - powiedziała po spotkaniu szefowa polskiego rządu.

Spotkanie Kopacz-Orban. "To była trudna i szczera rozmowa"
(PAP/Rafał Guz)

- _ To była trudna i szczera rozmowa _ - tak premier Ewa Kopacz skomentowała spotkanie z szefem węgierskiego rządu Wiktorem Orbanem. Szef węgierskiego rządu przyleciał do Warszawy z kilkugodzinną wizytą. Orban odwiedza Polskę dwa dni po wizycie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie.

Premier Węgier jest uważany za jednego z ostatnich sojuszników Rosji w Unii Europejskiej. Kilkakrotnie kwestionował on unijne sankcje na Rosję, a dwa dni temu podpisał z Moskwą kilka umów o współpracy.

Po spotkaniu z Wiktorem Orbanem w Warszawie Ewa Kopacz mówiła, że nie było to łatwe spotkanie, ale szczegółów nie ujawniła. - _ W tej szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam panu premierowi Orbanowi, że jedność państw Unii Europejskiej i państw Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znacznie _ - powiedziała Ewa Kopacz. Przypomniała, że to właśnie Polacy okazali Węgrom wsparcie w czasie sowieckiej inwazji w 1956 roku.

Z kolei Wiktor Orban podkreślał, że Węgry poparły porozumienie z Mińska i to właśnie ten dokument powinien być podstawą zakończenia konfliktu na Ukrainie. - _ Uważamy, że jest to dobre porozumienie i że może być podstawą budowania europejskiej jedności. Wszystkie cztery punkty tego porozumienia są bardzo ważne. Trzeba wycofać broń, wprowadzić reformy konstytucyjne, a Europa i Rosja muszą wspólnie pracować, by stworzyć stabilność w tym regionie _ - powiedział premier Węgier.

Wiktor Orban przyleciał do Warszawy na konferencję Krajowej Izby Gospodarczej, ale poprosił też o spotkanie premier Polski. Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że otoczenie Wiktora Orbana poprosiło też o rozmowę z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, ale ten odmówił.

PiS: "Postawa premiera Węgier burzy solidarność europejską"

- _ Z otoczenia premiera Węgier nadeszło zaproszenie dla premiera Jarosława Kaczyńskiego na spotkanie. Premier Kaczyński odmówił tego spotkania ze względu na to, że postawa premiera Węgier burzy solidarność europejską. Niestety nie tylko premiera Węgier, bo postawa kanclerz Niemiec, a także prezydenta Francji na przestrzeni kilku ostatnich lat, także solidarność unijną burzy _ - powiedział w czwartek w Sejmie Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

Jak dodał, propozycja spotkania pojawiła się w środę. - _ Ze względu na sytuację polityczną takie spotkanie w naszej ocenie nie ma sensu _ - podkreślił szef klubu PiS.

Zapytany czy wobec tego PiS wycofuje się ze słów Jarosława Kaczyńskiego o "Budapeszcie w Warszawie", Błaszczak odparł: - _ PiS chce wygrać takim stosunkiem głosów, jakim wygrał Fidesz na Węgrzech, żebyśmy mogli samodzielnie rządzić, dlatego, że tylko PiS daje gwarancję realnej zmiany. _

_ Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m326740.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wizyta-putina-na-wegrzech-bedzie-umowa-w,107,0,1714795.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Orban dogada się z Putinem? Dziś spotkanie * [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m334795.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/protesty-rolnikow-premier-ostro-o-zadaniu,168,0,1713832.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kopacz traci cierpliwość: Nie mam ochoty... * [ (
http://static1.money.pl/i/h/192/m326592.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/program-maluch-takze-dla-uniwersytetow,140,0,1710732.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Żłobki dla studentów. Nowa obietnica Kopacz * [ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m334351.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bronku-dziekujemy-stoimy-za-panem-murem,139,0,1706635.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Bronku dziękujemy. Stoimy za Panem murem" _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)