Notowania

Przejdź na
kolejki do specjalistów
21.01.2014 21:30

Sposób Arłukowicza na kolejki? Nie wysyłać do specjalistów

Do specjalisty będą trafiali tylko ci, którzy naprawdę muszą - powiedział minister. Resztę pacjentów mają diagnozować lekarze rodzinni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/Reporter)

W 2015 roku będziemy dostrzegali stopniowe zmniejszanie się kolejek do lekarzy specjalistów - zadeklarował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, zapowiadając zmiany w prawie, organizacji i finansowaniu lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalistów.

Receptą na skrócenie kolejek, według Arłukowicza, będzie powierzenie lekarzom rodzinnym _ wszystkiego tego, co lekarz rodzinny może zrobić pacjentowi _ bez odsyłania go do specjalisty. _ - Do specjalisty będą trafiali tylko ci, którzy naprawdę muszą trafić do specjalisty _ - dodał minister w Polsat News.

_ - Polacy muszą się dowiedzieć, że lekarz rodzinny musi być blisko związany z rodziną. I ja do tego doprowadzę _ - zadeklarował. W jego opinii już w tym roku będzie można dostrzec zmianę na lepsze.

Minister powiedział, że wiosną resort przedstawi projekty zmian w prawie, organizacji i finansowaniu świadczeń lekarzy rodzinnych, a efekty będzie można odczuć po kilku, kilkunastu miesiącach od wprowadzenia tych zmian, czyli w roku 2015.

Jak mówił, zaległości, które doprowadziły do dzisiejszego stanu służby zdrowia, trwały kilkanaście lat, bo przez ten czas _ trwała wojna polityczna _. _ - Przypomnę: SLD przychodzi do władzy, zgłasza gwałtowny projekt zamknięcia kas chorych i stwarza NFZ. Robił to nie kto inny niż premier Leszek Miller, który dziś chodzi i krytykuje, a to jest przecież projekt premiera Millera i jego kolegów z rządu - ministra Mariusza Łapińskiego i innych _ - powiedział Arłukowicz.

W grudniu minionego roku podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk powiedział, że oczekuje od ministra zdrowia, by do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które w sposób wyraźny doprowadzą do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia.

Odwołania ministra zdrowia chce PiS, które złożyło w Sejmie wniosek w tej sprawie. PiS zarzuca mu doprowadzenie do _ pogorszenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków _. Kolejki do specjalistów, kontynuacja polityki komercjalizacji szpitali publicznych, błędny podział środków na ochronę zdrowia - to niektóre argumenty PiS przeciwko ministrowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zdrowia: przepisy o orzekaniu o zgonie do zmiany _ - Trwa dyskusja nad powołaniem instytucji koronera i rozstrzygnięcia w jakiej strukturze miałby funkcjonować - _powiedział szef resortu zdrowia.
Ta ustawa to kolejny bubel prawny? Projekt ustawy o działalności leczniczej, w sprawie której Rada Warszawy chce wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego, był już analizowany, również w zakresie konstytucyjności - zapewnia MZ.
In vitro to fikcja? Brakuje klinik medycznych Tylko dwie z 37 klinik zgłoszonych do konkursu, spełniają wymogi formalne programu in vitro.
Tagi: kolejki do specjalistów, bartosz arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz