Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o wyspy Senkaku. Chińskie okręty naruszyły strefę przyległą Japonii

0
Podziel się:

Chińczyków ostrzeżono, aby nie wkraczali na japońskie wody terytorialne - podaje agencja Kyodo, wskazując że chińskie jednostki nie odpowiedziały na to wezwanie.

Spór o wyspy Senkaku. Chińskie okręty naruszyły strefę przyległą Japonii
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Dwa okręty chińskiej straży wybrzeża naruszyły strefę przyległą Japonii w pobliżu wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża.

To drugi dzień z rzędu, kiedy Japończycy zaobserwowali chińskie jednostki pływające w japońskiej strefie przyległej. Chińczyków ostrzeżono, aby nie wkraczali na japońskie wody terytorialne - podaje agencja Kyodo, wskazując że chińskie jednostki nie odpowiedziały na to wezwanie.

Sporny archipelag Senkaku znajduje się pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny. W rejon ten Pekin wysyła regularnie okręty, a także samoloty, zwłaszcza od kiedy Japonia kupiła we wrześniu ub. r. od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu.

Te niezamieszkane wyspy położone są na Morzu Wschodniochińskim, 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu, który także rości sobie do nich pretensje.

Spór Chin z Japonią o suwerenność nad Senkaku wszedł w nowy etap 23 listopada, gdy Pekin zadeklarował, iż będzie kontrolował przestrzeń powietrzną nad tym archipelagiem. Nowo utworzona Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego obejmuje większość tego morza wraz z akwenem wokół spornego archipelagu. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Jednostronne rozszerzenie przez ChRL strefy kontroli powietrznej wywołało protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy ostatnio Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu _ zagraża bezpieczeństwu narodowemu _ państw w regionie.

Tokio twierdzi, że pretensje do wysp Chiny zgłosiły dopiero pod koniec lat 60. ub. wieku po odkryciu wokół nich bogatych łowisk i złóż surowców energetycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostre spięcie między Japonią, a Chinami Stosunki japońsko-chińskie od miesięcy są napięte. Konflikt dotyczy znacjonalizowanych przez Tokio niezamieszkałych wysp Senaku.
To może zagrozić stabilności tego regionu Chiny krytykują Japonię za zgodę na umieszczenie na jej terytorium przez USA mobilnego radaru do monitorowania północnokoreańskich prób rakietowych.
Chiny wysłaly okręty patrolowe na Japonię Cztery okręty chińskiej straży przybrzeżnej penetrowały dziś przez kilka godzin wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku. Wyspy te są powodem sporu pomiędzy Chinami a Japonią.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)