Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Spór o opłaty za przenoszenie numeru rozstrzygnięty

0
Podziel się:

Jest wyrok w sprawie stawek narzucanych przez Plus.

Spór o opłaty za przenoszenie numeru rozstrzygnięty
(ALEAIMAGE/iStockphoto)

Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie między Polską Telefonią Cyfrową a Urzędem Telekomunikacji Elektronicznej. Orzekł, że należy uwzględniać koszty ponoszone przez operatorów sieci komórkowej w związku z wykonywaniem usługi przenoszenia numeru.

Jednocześnie jednak Trybunał uznał, że _ aby nie zniechęcić abonentów do korzystania z usługi przenoszenia numerów, krajowy organ regulacyjny (czyli w Polsce UKE) może ustalić maksymalną kwotę tej opłaty na poziomie niższym niż ponoszone przez operatorów koszty _.

Wyrok jest więc dwuczęściowy i kto wygrał, oceni dopiero polski Sąd Najwyższy. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE musi on ocenić, czy pobierana przez Polską Telefonię Cyfrową jednorazowa kwota 122 zł z tytułu zmiany operatora miała czy też nie _ zniechęcający _ charakter.

ZOBACZ TAKŻE: Od dziś taniej dzwonimy za granicę? Nie zawsze
Chodzi o sprawę z 2006 roku, kiedy prezes UKE nałożyła na Polską Telefonię Cyfrową sp. z o.o. (PTC) karę w wysokości 100 tys. zł na tej podstawie, że jednorazowa opłata w wysokości 122 zł pobierana przez PTC z tytułu zmiany operatora od 28 marca do 31 maja 2006 r. stanowiła naruszenie ustawy Prawo telekomunikacyjne, gdyż zniechęcała abonentów PTC do korzystania z prawa do przeniesienia numeru.

PTC wniosła odwołanie od tej decyzji, tłumacząc, że usługa pozwalająca abonentowi na zachowanie tego samego numeru telefonicznego w razie zmiany operatora, nie może być ustalana w oderwaniu od kosztów, jakie ponosi operator w związku z wdrażaniem tej usługi. Sąd Najwyższy, do którego wniesiono skargę kasacyjną, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o interpretację dyrektywy o przenoszeniu numerów.

Trybunał UE orzekł po pierwsze, że jest związek między kosztami ponoszonymi przez operatora a opłatą ponoszą przez abonenta.

Teraz do Sądu Najwyższego należy rozstrzygnięcie, czy te opłaty były rzeczywiście zniechęcające abonentów do przenoszenia numerów. Jeśli Sąd uzna, że były związane tylko z kosztami spór ostatecznie wygra Polska Telefonia Cyfrowa. Jeśli natomiast stwierdzi, że opłaty były tak wysokie, że skutecznie zniechęcały klientów do przenoszenia numerów, wtedy racja będzie po stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)