Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
okręty
30.10.2012 07:58

Spór Japonii z Chinami. Kolejne okręty koło wysp Senkaku

Chińskie okręty zignorowały polecenie opuszczenia akwenu wydane przez japońską straż przybrzeżną w prefekturze Okinawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Cztery chińskie okręty patrolowe wpłynęły dziś na wody terytorialne u wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) - poinformowała japońska straż przybrzeżna. To już ósmy incydent tego typu od początku września, gdy Japonia wykupiła sporne wyspy od prywatnego właściciela (na zdjęciu * *premier Japonii - Yoshihiko Noda).

Chińskie okręty zignorowały polecenie opuszczenia akwenu wydane przez japońską straż przybrzeżną w prefekturze Okinawa. Załoga jednego z nich na elektronicznej tablicy wyświetliła napis w języku chińskim i japońskim, każąc japońskim jednostkom _ niezwłocznie opuścić _ sporny akwen, gdyż _ wkroczyły na chińskie wody terytorialne _ - podała straż przybrzeżna.

Również dziś zaobserwowano dwa chińskie patrolowe w pobliżu przebiegającej w tym rejonie granicy morskiej między Japonią a Chinami.

Spór o bezludne Senkaku (Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim zaostrzył się od nacjonalizacji części z nich przez Japonię na początku września. Od ogłoszenia przez władze w Tokio decyzji o wykupieniu wysp, od lat administrowanych przez Japonię, w Chinach dochodziło do antyjapońskich protestów.

Senkaku leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od Okinawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Japonii wpędzi kraj w recesję? Yoshihiko Noda dał do zrozumienia, że przedterminowe wybory parlamentarne, które obiecał w sierpniu, nie odbędą się w najbliższym czasie. W odwecie opozycja może odmówić poparcia ważnej ustawy.
Chińskie okręty wtargnęły na ich terytorium Cztery okręty patrolowe wpłynęły dzisiaj po raz kolejny na wody terytorialne Japonii wokół wysp na Morzu Wschodniochińskim.
Japończycy będą skupować polski dług? Ministerstwo Finansów planuje w najbliższym czasie przeprowadzić emisję obligacji denominowanych w jenach japońskich.
Tagi: okręty, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz