Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka komandytowa opodatkowana CIT? Eksperci krytykują

0
Podziel się:

Ministerstwo finansów planuje zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych.

Spółka komandytowa opodatkowana CIT? Eksperci krytykują

Eksperci Polskiej Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan skrytykowali rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Finansów w najnowszym projekcie zmian do ustaw o podatku dochodowym.* *Projekt - datowany na 12 lutego br. - jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Andrzej Nikończyk, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Podatkowej PKPP Lewiatan powiedział, że to kolejny projekt, po wcześniejszym z 24 sierpnia 2012 r., w którym MF czyni zakusy na korzystne reguły opodatkowania akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). Jednak nowy projekt jest - jego zdaniem - o wiele groźniejszy dla przedsiębiorców, ponieważ ministerstwo proponuje w nim także pogorszenie sytuacji wspólników spółek komandytowych.

Ekspert Lewiatana przypomniał, że obecne przepisy dotyczące opodatkowania SKA są pewnego rodzaju ulgą inwestycyjną dla polskich przedsiębiorców. Stąd popularność SKA, których obecnie jest w Polsce około trzech tysięcy. Popularność ta wzrosła po uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11), w której NSA uznał, że akcjonariusz SKA płaci podatek dochodowy dopiero w dniu, w którym otrzyma dywidendę, a nie wcześniej w formie zaliczki.

Nikończyk wyjaśnił, że dzięki temu akcjonariusze mogli inwestować pieniądze przez cały okres, aż do momentu, kiedy należało zapłacić podatek. Przypomniał, że taką korzystną interpretację przepisów potwierdził też minister finansów w interpretacji ogólnej z 11 maja 2012 r.

Ekspert wyjaśnił, że zgodnie z najnowszym projektem nie tylko SKA, ale także zwykłe, bardzo popularne w Polsce spółki komandytowe będą płaciły podatek CIT. W praktyce oznacza to, że podatek dochodowy po wejściu w życie nowych rozwiązań będą płacić zarówno wspólnicy spółek komandytowych oraz SKA, jak też i same spółki. Będzie to sytuacja identyczna, jak obecnie w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych.

Zdaniem eksperta Lewiatana rozwiązanie proponowane przez MF jest w czasach kryzysu gospodarczego zaskakujące. W jego przekonaniu przedsiębiorcy wybiorą bardziej opłacalne i tańsze formy prowadzenia działalności gospodarczej i w efekcie MF nie zbierze zakładanej kwoty podatku z proponowanych obecnie zmian. W jego ocenie projekt wprowadza też chaos do polskiego prawa podatkowego, dlatego - jak podkreślił - należy mieć nadzieję, że ulegnie modyfikacjom i ministerstwo zrezygnuje przynajmniej z planu podwójnego opodatkowania spółek komandytowych.

Z kolei Rafał Ciołek i Rafał Iniewski skrytykowali inne proponowane przez MF rozwiązanie - zgodnie z którym firmy będą mogły przekazywać 1 proc. CIT na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych. Zdaniem Iniewskiego z rozwiązania nie wynika, jakie korzyści mieliby mieć sami przedsiębiorcy z dokonania takiego odpisu.

Według ekspertów Lewiatana tak ważny projekt zmian powinien podlegać szerszym konsultacjom i 15 dni na złożenie uwag do niego to zdecydowanie zbyt krótki okres. Jednak najniebezpieczniejszy jest - w ich przekonaniu - proponowany bliski termin wejścia w życie 1 styczeń 2014 r. Zdaniem Nikończyka na przygotowanie się do tak istotnych zmian polscy przedsiębiorcy potrzebują o wiele więcej czasu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski Apple nie powstanie. Jesteśmy gorsi od Malezji 1 procent podatku nie wystarczy. Eksperci twierdzą, że nadal pozostaniemy zaściankiem.
Firmy przekażą 1 proc. CIT. Zobacz komu Od 2014 r. firmy będą mogły przekazywać 1 proc. podatku CIT)na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych.
Zmiany w prawie w 2013 r. Co z firmami? Szybszy zwrot podatku VAT, zmniejszenie zatorów płatniczych i informatyzacja urzędów. To głównie ma usprawnić działalność polskich przedsiębiorstw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)