Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SP do prokuratury ws. możliwości płatnej protekcji w dolnośląskiej PO

0
Podziel się

Zawiadomienie ma związek z zamieszczonym w internecie tekstem Dolnośląskie taśmy prawdy. Praca za głos na zjeździe.

SP do prokuratury ws. możliwości płatnej protekcji w dolnośląskiej PO
(AGENCJA SE/East News)
bEqAIDvV

O złożeniu zawiadomienia do prokuratora generalnego poinformowała we Wrocławiu na konferencji prasowej wiceszefowa SP Beata Kempa. Jak podkreśliła, zawiadomienie ma związek z zamieszczonym w internecie tekstem _ Dolnośląskie taśmy prawdy. Praca za głos na zjeździe _.

_ Newsweek _ podał, że dotarł do nagrania, na którym słychać, jak poseł PO Norbert Wojnarowski, stronnik europosła Jacka Protasiewicza, obiecuje jednemu z delegatów na zjazd dolnośląskiej PO załatwienie stanowiska w KGHM. W zamian chce oddania głosu na Protasiewicza, który o funkcję szefa dolnośląskiego regionu PO rywalizował z Grzegorzem Schetyną.

W ocenie Kempy sprawa dotyczy dysponowania stanowiskami kierowniczymi w spółkach Skarbu Państwa, a co za tym idzie zarządzania publicznymi pieniędzmi. _ Uważam, że sytuacja jest bardzo poważna, gdyż nie może być tak, że wysokie stanowiska w spółkach należących do Skarbu Państwa są obsadzane z nadania politycznego, a nie według rzeczywistych kompetencji. To się musi w końcu zmienić _ - powiedziała wiceszefowa SP.

bEqAIDvX

W uzasadnieniu wniosku do prokuratora generalnego napisano m.in., że konieczne jest zbadanie sprawy pod kątem możliwości popełnienia przestępstw płatnej protekcji oraz że _ działanie funkcjonariuszy publicznych tj. posła do PE i posła na Sejm RP, polegające na załatwianiu pracy w spółce Skarbu Państwa w zamian za określone zachowanie się w trakcie procedur partyjnych należy również zbadać pod kątem popełnienia przestępstwa z art. 231 kk. _.

Artykuł ten mówi o odpowiedzialności funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienie lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Kempa stwierdziła także w uzasadnieniu wniosku, że _ nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w związku z wyborami w regionalnych strukturach Platformy Obywatelskiej _. W tym kontekście przywołała list lubuskiej posłanki PO Bożeny Sławiak do szefa PO, premiera Donalda Tuska dotyczący nieprawidłowości, do których miało dojść w strukturach partii w regionie lubuskim.

Z kolei lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro wezwał premiera i szefa PO Donalda Tuska do zadeklarowania opinii publicznej, że nie będzie chronił swoich kolegów z Platformy przed ewentualnymi zarzutami ze strony prokuratury. _ Chciałbym, aby przewodniczący Platformy pan Donald Tusk z góry zadeklarował, że nie będzie chronił swoich kolegów za immunitetem poselskim, jeśli prokuratura ustali, że mieliśmy tu do czynienia z procederem przestępstwa korupcyjnego _ - powiedział Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie.

W jego ocenie, kulisy sprawy są _ bulwersujące _, bo - jak podkreślił - pokazują, że politycy partii rządzącej _ dopuszczają się procedury, która z daleka pachnie korupcją _. _ Władza może być dobra tylko wtedy, kiedy jest uczciwa, dlatego wydaje się, że w tej sprawie prokurator generalny powinien prowadzić postępowanie, które wyjaśni, kto ewentualnie korupcji się dopuścił i doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej polityków, w tym posłów, którzy w tym procederze uczestniczyli _ - zaznaczył.

bEqAIDwd

Szef klub SP Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że skierował we wtorek pismo do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o _ podjęcie wszelkich parlamentarnych działań, a także procesowych _ wobec posła PO Norberta Wojnarowskiego. Jak tłumaczył, _ takie zachowanie parlamentarzysty jest niegodne i narusza wszelkie standardy, łamie zasady kodeksu etyki parlamentarnej i może być niezgodne z prawem _. _ Oczekujemy, że pani marszałek Ewa Kopacz, Prezydium Sejmu oraz Konwent Seniorów w tej sprawie zajmą jasne stanowisko. Nie może być zgody i aprobaty na łamanie prawa, korupcję polityczną i wykorzystywanie funkcji politycznych do załatwiania prywatnych interesów partyjnych _ - powiedział Mularczyk.

Czytaj więcej w Money.pl
Protasiewicz następcą Tuska, a Schetyna do sojuszu z Gowinem Politycy wszystkich największych partii politycznych zabrali głos w sprawie sensacyjnych wyników wyborów w PO.
Grupiński za powtórzeniem wyborów Jacek Protasiewicz pokonał Grzegorza Schetynę i został szefem dolnośląskiej PO.
Zaskakujące wyniki sondażu. PO znowu na czele Gdyby preferencje polityczne Polaków utrzymały się do wyborów, to Platforma mogłaby rządzić samodzielnie lub w koalicji z SLD.
Wygrał zwolennik współpracy z prezydentem Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego został ponownie wybrany na przewodniczącego PO w powiecie wrocławskim.
bEqAIDwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)