Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SP apeluje o zaostrzenie kar za zabójstwa, SLD o debatę o bezpieczeństwie

0
Podziel się:

W związku z morderstwem, do którego doszło ostatnio w Łodzi, Solidarna Polska ponowiła apel o zaostrzenie kar za zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

SP apeluje o zaostrzenie kar za zabójstwa, SLD o debatę o bezpieczeństwie
(Willeecole/Dreamstime)

W związku z morderstwem, do którego doszło ostatnio w Łodzi, Solidarna Polska ponowiła apel o zaostrzenie kar za zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Stosowny projekt SP złożyła w Sejmie w połowie ubiegłego roku. Z kolei SLD chce ogólnokrajowej debaty na temat bezpieczeństwa.

W nocy z piątku na sobotę w centrum Łodzi na ul. Piotrkowskiej 20-latek, który stanął w obronie dziewczyny, został dziewięć razy ugodzony nożem; siedem z tych ran było śmiertelnych. Zatrzymano dwóch mężczyzn; jeden z nich usłyszał już zarzut zabójstwa.

Lider SP, eurodeputowany Zbigniew Ziobro przekonywał na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Polska należy do krajów, w których orzekane są wyjątkowo łagodne kary. Jak mówił, w Wielkiej Brytanii 50 proc. kar za zabójstwo to kary dożywotniego więzienia, tymczasem w Polsce jest to niecałe 2,5 procent.

_ - Proponujemy, by zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem było zagrożone karą nie mniejszą niż 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności. Sprawca nie powinien mieć możliwości wyjścia na warunkowe przedterminowe zwolnienie _ - wskazał Ziobro. Odpowiedni projekt zmian w Kodeksie karnym SP złożyła w ubiegłym roku w Sejmie.

Ziobro powiedział, że ostatnie wydarzenia, takie jak w Łodzi, potwierdzają zasadność żądań SP. Lider SP zwrócił uwagę, że morderca, który wielokrotnie, śmiertelnie godził nożem młodego człowieka był pod wpływem narkotyków. - _ Pytam przy tej okazji posłów z Ruchu Palikota, jak długo jeszcze będą chcieli promować zażywanie narkotyków w Polsce? _ - mówił europoseł.

SP chce też, by minister spraw wewnętrznych przedstawił podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych informację o środkach finansowych przeznaczanych obecnie na prewencyjne działanie policji, a także działanie o charakterze operacyjno-kryminalnym. Jak zapowiedział Ziobro, klub SP ma wystąpić z wnioskiem o zwołanie posiedzenia komisji w tej sprawie.

Po konferencji w Warszawie politycy SP udali się do Łodzi. Lider SP zapowiedział tam, że w najbliższym czasie jego partia zgłosi propozycję, aby w Kodeksie karnym wprowadzić dodatkową karę _ bezwzględnego dożywocia _. Jego zdaniem taka kara wykluczałaby możliwość wychodzenia na wolność sprawcy szczególnie niebezpiecznego i groźnego. SP oczekuje również konsekwentnej, skutecznej działalności prewencyjnej policji, w imię zasady _ zero tolerancji _.

Ziobro mówił na konferencji prasowej, że SP skontaktowała się z ekspertami, żeby porozmawiać _ o problemie poruszania się w przestrzeni publicznej z nożami i niebezpiecznymi przedmiotami _. Przyznał, że to temat trudny, a jego ugrupowanie chce sięgnąć do rozwiązań i ustawodawstw w innych krajach. - _ Liczba przypadków zabójstw z użyciem noża w Polsce dramatycznie rośnie _ - mówił Ziobro zaznaczając, że sprawa wymaga zastanowienia i nie wykluczył przygotowania projektu rozwiązań w tej sprawie.

Ziobro wraz z lokalnymi łódzkimi politykami SP zapalił znicze w miejscu zabójstwa. Od soboty w miejscu tragedii łodzianie zapalają znicze. Na jednym z portali społecznościowych internauci zapowiedzieli zorganizowanie 11 marca marszu przeciwko przemocy. Udział w nim zapowiadają także przedstawiciele SP.

Do tragedii na ul. Piotrkowskiej nawiązał też na poniedziałkowym spotkaniu z mediami w Łodzi rzecznik SLD Dariusz Joński. Według niego to, co wydarzyło się w tym mieście mogło zdarzyć się w każdym innym miejscu. Dlatego Sojusz chce rozpocząć ogólnopolską debatę na temat bezpieczeństwa.

Przypomniał, że od marca SLD rozpocznie cykl konferencji z udziałem prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i radnych poświęconych problemom samorządu. Pierwsza z nich odbędzie 16 marca w Łodzi i poświęcona będzie m.in. zagadnieniom bezpieczeństwa.

Joński mówił, że w ciągu ostatnich czterech lat zlikwidowano w Polsce 110 komisariatów, a jest pomysł by zlikwidować kolejnych 200. Obecni na konferencji prasowej jego partyjni koledzy podkreślili, że w 2009 r. rząd obciął nakłady na policję o 800 mln zł. Według nich wraz ze zmniejszeniem środków wzrosła przestępczość.

Zdaniem Jońskiego konieczna jest debata o problemach samorządu, w tym o problemie bezpieczeństwa. Według niego jeszcze kilka lat temu gminy stać było na pomoc finansową dla policji, w różnej formie, choćby poprzez zakup samochodów. Teraz większości samorządów na to nie stać. - _ Rząd musi zdać sobie z tego sprawę _ - dodał polityk SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny podejrzany o zabójstwo zatrzymany Zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o zabicie 48-letniego pracownika firmy kurierskiej, którego ciało znaleziono w piątek w nocy w miejscowości Wiślinka (Pomorskie).
Zginął broniąc dziewczyny. Jego zabójca... Zarzut zabójstwa 20-latka i naruszenia nietykalności cielesnej kobiety usłyszał dziś mieszkaniec Łodzi 20-letni Rafał N.
Zabójstwo w Łodzi. Policja ma podejrzanych Do zdarzenia doszło dziś ok. godz. 3.00 nad ranem. Według wstępnych ustaleń chłopak i dziewczyna bawili się w jednym z łódzkich pubów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)