Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sondaż w USA wykazał, że Amerykanie poperają małżeństwa tej samej płci

0
Podziel się

Jeszcze w 2010 roku przeciwnicy małżeństw gejów mieli przewagę nad zwolennikami.

Sondaż w USA wykazał, że Amerykanie poperają małżeństwa tej samej płci
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEpWSSPV

Poparcie dla małżeństw osób tej samej płci wzrosło w przeciągu ostatniego roku wśród Amerykanów do rekordowych 58 proc. - wynika z opublikowanego sondażu dla _ Washington Post _ i ABC News.

Jeszcze w 2010 roku przeciwnicy małżeństw gejów mieli przewagę nad zwolennikami, a w 2006 roku przeciwników było nawet dwukrotnie więcej niż zwolenników - przypomina _ Washington Post _.

Siedem lat później obraz jest zupełnie inny. Obecne poparcie dla małżeństw osób tej samej płci odzwierciedla _ niezwykły i niezwykle szybki zwrot _ w amerykańskiej opinii publicznej w jednej z najbardziej emocjonalnych i politycznie dzielących kwestii - ocenia dziennik.

bEpWSSPX

Z sondażu wynika, że 81 proc. osób w wieku 18-29 lat w pełni popiera małżeństwa gejów. To poparcie maleje do 44 proc. w grupie wiekowej powyżej 65 lat, ale i tak jest stosunkowo wysokie. Choć większość zwolenników Partii Republikańskiej wciąż jest przeciw, to wśród Republikanów poniżej 50. roku życia jest mała przewaga popierających takie związki małżeńskie.

W poniedziałek poparcia dla małżeństw gejowskich udzieliła była sekretarz stanu Hilary Clinton, nieoficjalna faworytka w wyborach prezydenckich w 2016 roku. W nagraniu wideo umieszczonym w internecie na stronie _ Human Right Campaigne _ Clinton zadeklarowała, że jej wsparcie dla małżeństw gejów i lesbijek nie tylko odzwierciedla jej osobiste przekonania, ale _ jest to też sprawa polityki i prawa _.

W kampanii prezydenckiej w 2008 roku Clinton opowiedziała się za _ związkami cywilnymi _ osób tej samej płci, ale nie małżeństwami. Clinton nie jest jedynym potencjalnym kandydatem Partii Demokratycznej w wyborach w 2016 r., który ostatnio zmienił zdanie w tej sprawie. Wcześniej zrobili to m.in. wiceprezydent Joe Biden oraz gubernatorzy stanów Maryland i Nowego Jorku - przypomina gazeta.

W przyszłym tygodniu w Sądzie Najwyższym USA odbędą się dwa uważnie śledzone przesłuchania dotyczące prawnych ograniczeń dla związków tej samej płci. Jedno dotyczy stanu Kalifornia, gdzie przegłosowano propozycję, by zakazać takich związków w tym stanie, a drugie stanowi wyzwanie dla przyjętego w 1996 roku Aktu obrony małżeństwa (Defense of Marriage Act). Prawo to wstrzymuje federalne uznanie małżeństw tej samej płci w dziewięciu stanach, w tym w Dystrykcie Kolumbii, gdzie są one legalne.

bEpWSSQd
Czytaj więcej w Money.pl
Nowy sondaż w USA. Amerykanie nie chcą... Zdecydowana większość Amerykanów uważa, że administracja USA powinna pozostawić negocjacje pokojowe stronom konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Masakry wpłynęły na Amerykanów? Sprawdź Większość mieszkańców USA opowiada się za wprowadzeniem bardziej precyzyjnego ustawodawstwa w sprawie posiadania broni palnej.
Oni nie chcą gejów w swoich szeregach Nad tą decyzją skauci debatowali przez dwa lata. Kwestię członkostwa gejów badała komisja złożona z ochotników i profesjonalistów.
bEpWSSQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)