Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż poparcia dla partii politycznych. Kto do Sejmu?

0
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska umacniają swoje pozycje. Kto traci?

Na zdj. Jarosław Kaszyński
Na zdj. Jarosław Kaszyński (Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Gdyby wybory parlamentarne przeprowadzono w pierwszej połowie lutego, najwięcej głosów zdeklarowanych uczestników wyborów zdobyłoby PiS - 26 proc. PO miałaby 25 proc. poparcia; w Sejmie znalazłby się też SLD, na który głosowałoby 8-proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu ze styczniem zarówno PiS, jak i PO zanotowały wzrost poparcia o 1 pkt. proc.; SLD osiągnęło taki sam wynik jak przed miesiącem.

Poniżej progu wyborczego znalazły się: PSL - z 4 proc. zwolenników (spadek o 1 pkt. procentowy), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - także z 4 proc. poparciem (wzrost o 1 pkt proc.) oraz Twój Ruch z 3 proc. poparciem (bez zmian).

Po 2 proc. uzyskały w lutym: Solidarna Polska (bez zmian w porównaniu do stycznia) i Polska Razem Jarosław Gowina (spadek o 1 pkt proc.). 1 proc. uczestników badania zadeklarowało poparcie dla Prawicy Rzeczypospolitej (wzrost o 1 pkt. proc.).

CBOS podkreśla, że jeśli chodzi o liderów sondażu (PiS, PO, SLD), lutowe deklaracje poparcia wpisują się w obserwowaną od kilku miesięcy stabilizację układu sił. Autorzy sondażu zaznaczają, że PSL odnotowało w lutym najgorszy wynik w ciągu ostatnich dwóch lat i że jest to trzeci miesiąc, w którym poparcie dla ludowców spada.

Frekwencja w lutowych wyborach wyniosłaby 54 proc., o 4 punkty proc. mniej niż w styczniu. 18 proc. badanych - tak jak w styczniu - wahało się, czy wziąć udział w wyborach. Wzrosła natomiast w porównaniu z ubiegłym miesiącem liczba badanych odrzucających udział w wyborach (28 proc., wzrost o 4 pkt. proc.).

24 proc. uczestników badania, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach, nie wiedziało, na które ugrupowanie oddałoby swój głos.

CBOS podkreśla, że deklaracje udziału w wyborach wróciły do poziomu z końca 2013 r., a styczniowy wzrost zainteresowania udziałem w życiu politycznym okazał się _ efemeryczny _.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 6-12 lutego na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Która partia wyraża interesy Polaków? 34 procent badanych uważa, że żadna z istniejących partii nie reprezentuje ich poglądów czy interesów. 21 procent wskazuje w tym kontekście PO, 14 procent - PiS, a po 6 procent - PSL i SLD - wynika z sondażu CBOS.
Nie jest dobrze, ale pesymizm Polaków spada Ponad połowa (58 procent) Polaków ocenia, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. To o 5 procent mniej niż w grudniu ubiegłego roku.
Ukraina w Unii Europejskiej? Sprawdź, co myślą Polacy Z najnowszego sondażu wynika, że zdania w tej sprawie nie ma tylko 16 procent ankietowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)