Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS. Polacy mniej krytycznie o kraju

0
Podziel się:

Polacy zaczęli przychylniej oceniać rodzimą scenę polityczną. Co miało na to wpływ?

Sondaż CBOS. Polacy mniej krytycznie o kraju
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

61 proc. Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z najnowszego, marcowego sondażu CBOS. Polacy zaczęli jednak przychylniej oceniać rodzimą scenę polityczną.

Z sondażu wynika, że marzec to trzeci miesiąc z rzędu, gdy oceny rozwoju ogólnej sytuacji w kraju są dość stabilne; trzy piąte badanych (61 proc.) uważa, że zmierza ona w złym kierunku, jedna czwarta (26 proc.) jest przeciwnego zdania, a co ósmy ankietowany (13 proc.) nie ma sprecyzowanych poglądów na ten temat.

Pracownia zwróciła uwagę, że w marcu zmniejszył się krytycyzm Polaków w ocenie sytuacji politycznej. _ - Rzadko spotykana w polskich realiach ponadpartyjna zgoda w sprawie Ukrainy sprawiła, że Polacy w ostatnim czasie wyraźnie przychylniej oceniają krajową scenę polityczną _ - uważa CBOS.

Obecnie nieco ponad dwie piąte badanych (44 proc., spadek o 7 punktów proc. od lutego) źle ocenia sytuację na krajowej scenie politycznej, a co dziewiąty (11 proc., wzrost o 2 punkty proc.) - ocenia ją dobrze. 40 proc. (wzrost o 5 punktów proc.) badanych uznaje tę sytuację za przeciętną. Jak przypomniał CBOS, są to najlepsze oceny od niemal dwóch lat.

Niemal identyczne jak w ubiegłym miesiącu są natomiast oceny sytuacji gospodarczej. Odsetek negatywnych opinii w tym zakresie dwukrotnie przewyższa odsetek wskazań pozytywnych (39 proc. wobec 19 proc.), a według dwóch piątych (38 proc.) badanych sytuacja gospodarcza w Polsce jest przeciętna.

Porównywalne do ocen z lutego są także te dotyczące poziomu życia badanych i ich rodzin. Niemal tyle samo jest osób, które deklarują, że żyje im się dobrze (44 proc.), jak i tych, którzy określają poziom życia swojej rodziny jako przeciętny (45 proc.). Niezadowolonych z jakości swojego życia jest 11 proc. badanych.

Także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych niewiele zmieniły się w porównaniu z lutym. Dwie piąte badanych (40 proc.) wyraża zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej, co ósmy badany (12 proc., spadek o 3 punkty proc.) jest z niej niezadowolony, a 48 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty proc.) - określa te warunki jako ani dobre, ani złe.

Gorsze niż w lutym są natomiast oceny i prognozy sytuacji w zakładach pracy respondentów. Obecnie połowa zatrudnionych uważa, że kondycja ich firm jest dobra (51 proc., spadek o 3 punkty proc.), niespełna jedna trzecia określa ją jako przeciętną (31 proc., spadek o 3 punkty proc.), a co szósty pracownik jest z niej niezadowolony (16 proc., wzrost o 5 punktów proc.).

Jeżeli chodzi o prognozy dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w ciągu najbliższych 12 miesięcy, są one podobne do tych z lutego. Przekonanych o tym, że sytuacja w Polsce się pogorszy w marcu było 27 proc. badanych, przeciwnego zdanie wyraziło 14 proc., a według 51 proc. - nic się nie zmieni.

Przewidywania dotyczące sytuacji politycznej pokazały, że nadal jedynie nieliczni ankietowani (8 proc.) liczą na poprawę jakości życia w tym zakresie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Większość (62 proc.) Polaków nie spodziewa się zmian w jakości życia politycznego w Polsce, a co piąty badany (21 proc.) - prognozuje pogorszenie.

Mniej optymistyczne są prognozy sytuacji gospodarczej; od lutego zmalała grupa badanych, którzy uważają, że stan polskiej gospodarki się poprawi (z 20 proc. do 15 proc.), a jednocześnie wzrósł odsetek tych, którzy obawiają się pogorszenia (22 proc., wzrost o 3 punkty proc.). 56 proc. badanych nie spodziewa się w tym zakresie żadnych zmian.

Nieco mniej optymistyczne niż przed miesiącem są też prognozy poziomu życia respondentów i ich rodzin. Zmniejszyła się liczba tych, którzy sądzą, że za rok będzie im się żyło lepiej niż teraz (z 21 proc. do 18 proc.). Mniej więcej co siódmy ankietowany (15 proc.) spodziewa się pogorszenia jakości życia, zaś większość (60 proc., wzrost o 2 punkty proc.) uważa, że za rok będzie się im żyło tak samo jak obecnie. Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, jak Polacy oceniają sytuację w kraju Większość ankietowanych uważa, że sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku.
Spada poparcie dla Tuska. Już tylko 26 procent Rekonstrukcja rządu nie pomogła. Jego pracę oceniamy coraz gorzej - wynika z badania CBOS.
Ilu Polaków chwali rządy Donalda Tuska? Jak zauważyło CBOS, notowania premiera są najsłabsze z dotychczasowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)