Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Amerykanie są zmęczeni wojnami

0
Podziel się:

Podczas gdy w roku ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone 37 proc. uczestników sondażu opowiadało się za zwiększeniem interwencji USA w sprawy światowe, dziś to stanowisko podziela...

Sondaż: Amerykanie są zmęczeni wojnami
(MivPiv/iStockphoto)

Prawie połowa Amerykanów uważa, że ich kraj powinien odgrywać mniej aktywną rolę w polityce światowej, zmalała także liczba tych, którzy pragną, aby częściej interweniował na scenie światowej - podsumowuje _ Wall Street Journal _ swój sondaż.

Badanie przeprowadzono między 23 a 27 kwietnia dla _ Wall Street Journal _ i telewizji NBC, zasięgając opinii tysiąca osób dorosłych. Według dziennika margines błędu wynosi 3,1 punktu procentowego.

47 proc. ankietowanych chce, aby Stany Zjednoczone odgrywały mniej aktywną rolę w polityce międzynarodowej. To ogromna zmiana w stosunku do sondażu z 2001 r. Wówczas, przy identycznie sformułowanym pytaniu, za zmniejszeniem międzynarodowej aktywności Stanów Zjednoczonych opowiadało się zaledwie 14 proc. Amerykanów.

Podczas gdy w roku ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone 37 proc. uczestników sondażu opowiadało się za zwiększeniem interwencji USA w sprawy światowe, dziś to stanowisko podziela zaledwie 19 proc. Amerykanów. Odsetek zwolenników _ utrzymania interwencji Stanów Zjednoczonych w sprawy międzynarodowe na obecnym poziomie _ zmalał z 44 proc. w 2001 r. do 30 proc. obecnie.

Według autorów sondażu 42 proc. Amerykanów uważa, że prezydent Barack Obama ma _ zrównoważoną koncepcję _ polityki zagranicznej, podczas gdy 36 proc. sądzi, że jest _ zbyt ostrożny i pozwala na to, aby inne kraje sprawowały kontrolę nad wydarzeniami _.

_ The Wall Street Journal _ uważa, iż sondaż wykazał, że _ wielka liczba Amerykanów chce, aby Stany Zjednoczone zredukowały swą rolę na arenie międzynarodowej, nawet jeśli konfrontacja z Rosją z powodu Ukrainy niepokoi Waszyngton _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry: Terytorium NATO jest nienaruszalne John Kerry oskarżył on Moskwę o próby zmiany "krajobrazu bezpieczeństwa" w Europie Wschodniej.
"USA sankcjami narażą swoich astronautów" - _ Uczciwie mówiąc zaczynają nam działać na nerwy tymi sankcjami i nawet nie rozumieją, że wrócą one do nich jak bumerang _ - powiedział Rogozin.
100 tornad uderzyło w USA. Rośnie liczba ofiar Według meteorologów zagrożenie jeszcze nie minęło
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)