Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż poparcia dla partii. PO coraz popularniejsza, PiS i reszta prawicy daleko w tyle

0
Podziel się:

Więcej osób deklaruje poparcie dla Ewy Kopacz, ale coraz mniej Polaków chce chodzić na wybory - wynika z badania CBOS.

Sondaż poparcia dla partii. PO coraz popularniejsza, PiS i reszta prawicy daleko w tyle
(PAP/Paweł Supernak)

Gdyby wybory parlamentarne zostały przeprowadzone w grudniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 43 procentami poparcia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. PiS z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina uzyskałoby 28 procent poparcia.

W porównaniu z listopadem poparcie dla PO wzrosło o 5 punktów procentowych, a dla PiS, SP i PR - o 1 punkt.

Według sondażu poparcie dla PSL zadeklarowało 9 proc. badanych (wzrost o 1 punkt), a dla SLD - 7 proc (spadek o 2 punkty proc.). Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego uzyskała 4 proc. poparcia (bez zmian w porównaniu z listopadem).

W grudniowym badaniu po 1 proc. poparcia uzyskały Twój Ruch i Polska Partia Pracy Sierpień '80 (bez zmian w porównaniu z listopadem).

W grudniu udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych deklaruje 54 proc. dorosłych Polaków. W ciągu ostatniego miesiąca odsetek potencjalnych wyborców zmalał o 7 punktów procentowych. O tyle samo zwiększył się odsetek osób kategorycznie wyrażających niechęć do udziału w wyborach (z 23 proc. do 30 proc.).

_ Do wyraźnego spadku deklarowanej frekwencji wyborczej przyczyniły się zapewne kontrowersje wokół liczenia głosów i wyniku wyborów samorządowych. Okazuje się, że osoby kwestionujące oficjalne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich są wyraźnie rzadziej skłonne deklarować udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Chęć udziału w wyborach parlamentarnych deklaruje 63 proc. osób uznających wyniki wyborów za wiarygodne i 40 proc. spośród tych, którzy uważają, że - z różnych względów - nie są one miarodajne _ - odnotowuje CBOS.

Chęć udziału w ewentualnych wyborach do Sejmu i Senatu wyraża 75 proc. osób deklarujących głosowanie w ostatnich wyborach samorządowych. W głosowaniu do Sejmu i Senatu częściej zamierzają uczestniczyć osoby, które w wyborach do sejmików wojewódzkich oddały głos na PO (83 proc.), PiS (81 proc.) i SLD (81 proc.), niż wyborcy PSL (66 proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 4-11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)