Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS. Jak Polacy oceniają rządy Ewy Kopac?

0
Podziel się:

Według badania CBOS poparcie dla premier wzrosło aż o 9 punktów procentowych.

Sondaż CBOS. Jak Polacy oceniają rządy Ewy Kopac?
(KPRM / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

53 proc. badanych jest zadowolona z tego, że na czele rządu stoi Ewa Kopacz; niezadowolonych z tego jest 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Według CBOS, ostatnie tygodnie przyniosły poprawę notowań zarówno Kopacz jako premiera jak i całego rządu.

Liczba zadowolonych z tego, że Kopacz jest premierem wzrosła o 9 punktów proc. (w porównaniu do sondażu z października), a niezadowolonych - spadła o 7 punktów proc. Zmniejszyła się także - o 2 punkty proc. - grupa osób bez sprecyzowanego zdania na ten temat (do 25 proc. w listopadzie).

Według CBOS, zadowolenie z Kopacz jako premiera wyraża ogromna większość wyborców PO, a także większość sympatyków PSL, SLD oraz respondentów niezdecydowanych, czy wziąć udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych.

Z sondażu wynika, że zwiększyło się także poparcie dla rządu. Jako jego zwolennicy zdeklarowało się 41 proc. badanych (wzrost o 6 punktów proc.); jako przeciwnicy - 15 proc. (spadek o 3 punkty proc.). 37 proc. ankietowanych jest obojętnych (spadek o 3 punkty proc.). 7 proc. - tyle samo co w badaniu z października - nie określiło swojego stosunku do rządu.

Według CBOS identyfikacji z rządem sprzyja wyższe wykształcenie respondentów i dobra sytuacja materialna. Za to najwięcej osób obojętnych wobec rządu jest w wiekowej grupie osób w wieku 18-44 lata; osoby starsze częściej sympatyzują z rządem.

CBOS wskazuje, że respondenci lepiej oceniają też wyniki działalności rządu. 43 proc. badanych ocenia dobrze wyniki działań rządu (wzrost o 6 punktów proc. w stosunku do poprzedniego sondażu, który w tej kwestii był przeprowadzony we wrześniu), prawie tyle samo - 42 proc. nie ma jeszcze wyrobionej opinii w tej sprawie - to o 31 punktów proc. więcej niż poprzednio. Źle ocenia wyniki działalności rządu co siódmy respondent - 15 proc. - oznacza to spadek o 37 punkty proc.

CBOS poprosił też respondentów o ocenę polityki gospodarczej rządu i o to, czy stwarza ona szansę na poprawę sytuacji gospodarczej w kraju. _ Tak _ - odpowiedziało 40 proc. respondentów (wzrost o 9 punktów proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu, w którym zadano to pytanie - z września); _ nie _ - 38 proc. (spadek o 20 pkt proc.) 22 proc. wybrało opcję: trudno powiedzieć (wzrost o 11 pkt proc.)

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 listopada 2014 roku na liczącej 934 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy surowo oceniają rząd Kopacz. Słusznie? Pracę gabinetu Ewy Kopacz dobrze ocenia 32 proc. badanych, przeciwnego zdania jest 55 proc. - wynika z sondażu TNS.
Oni mogą liczyć na 300 złotych podwyżki _ Zgodnie z expose premier Kopacz, od 2015 r. wzrośnie dodatek za długoletnią służbę wojskową _- poinformował resort obrony na Twitterze.
"Wybory to kompromitacja informatyków" Nie jest to kompromitacja demokracji - mówi szef PSL i ostro atakuje, tych, którzy domagają się powtórzenie wyborów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)