Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Somalijczyk skazany na dwunastokrotne dożywocie

0
Podziel się:

W zeszłym roku u wybrzeży Somalii piraci uprowadzili amerykański jacht i zabili czworo Amerykanów.

Somalijczyk skazany na dwunastokrotne dożywocie
(Mikdam/Dreamstime)

Somalijczyk negocjujący okup dla piratów, którzy w zeszłym roku u wybrzeży Somalii uprowadzili amerykański jacht i zabili czworo Amerykanów, został w poniedziałek skazany przez sąd w Norfolk w stanie Wirginia na wyrok dwunastokrotnego dożywocia.

W kwietniu sąd uznał Mohammada Shibina za winnego 15 zarzutów, w tym piractwa, wzięcia zakładników i porwania. Za usługi negocjacyjne płacono mu w gotówce od 30 tys. do 50 tys. dolarów.

Sąd zdecydował ponadto, że skazany będzie musiał zwrócić w sumie 5,4 mln dolarów.

Jacht _ Quest _ został uprowadzony w lutym 2011 r. na wodach Oceanu Indyjskiego niedaleko wybrzeży Somalii. Według internetowej kroniki rejsu, łódź należała do małżeństwa Jean i Scotta Adamów, którzy żeglowali nim dookoła świata od grudnia 2004 r.

Piraci zabili Adamów oraz Phyllisa Macaya i Boba Riggle, pomimo prób negocjacji podjętych przez amerykańską armię.

Shibin negocjował również okup dla piratów, którzy uprowadzili niemiecki statek Marida Marguerite w 2010 r. 22 zakładników przetrzymywano od maja 2010 r. przez siedem miesięcy; mężczyźni byli torturowani.

Według obliczeń Międzynarodowego Biura Morskiego, straty za rok 2011 wynikające z piractwa sięgają 7 miliardów dolarów; piraci otrzymali w postaci okupu ok. 160 mln dolarów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)