Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska ma pomysł, aby nie powtórzyła się afera Amber Gold

0
Podziel się:

Klub Solidarnej Polski przedstawił plan pięciu kroków mających zapobiec w przyszłości powtórzenia się kłopotów z parabankami.

Solidarna Polska ma pomysł, aby nie powtórzyła się afera Amber Gold
(Bartosz KRUPA/East News)

Klub Solidarnej Polski przedstawił plan _ pięciu kroków _ mających zapobiec w przyszłości powtórzenia się kłopotów z parabankami takimi jak Amber Gold.

_ - Polskę zżera rak nieuczciwej działalności finansowej oszustów, recydywistów takich jak założyciel Amber Gold. Wielu Polaków czuje się oszukanych, widzi również bezradność państwa. Najgorsze jest to, że nie mamy w tej chwili żadnych gwarancji, że tego typu sytuacje jak z Amber Gold, nie będą się powtarzały _ - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik SP Patryk Jaki.

_ - Proponujemy premierowi Donaldowi Tuskowi pięć kroków, żeby w przyszłości takie haniebne dla państwa polskiego sytuacje wykluczyć _ - dodał polityk SP.

Krok pierwszy proponowany przez Solidarną Polskę polega na wyposażeniu Komisji Nadzoru Finansowego w możliwość żądania sprawozdań finansowych od podmiotów prowadzących de facto działalność bankową bądź parabankową.

Drugi krok to stworzenie możliwości wydawania przez KNF decyzji administracyjnych o zawieszeniu działalności parabankowej, jeżeli taki podmiot _ uporczywie uchylałby się od obowiązku przedstawienia informacji o swojej działalności _.

Krok trzeci polega na publikowaniu sprawozdań rocznych KNF w zakresie badania działalności tzw. parabanków, a także na przeprowadzaniu w Sejmie debat nad tymi sprawozdaniami.

SP proponuje także powołanie w Sejmie specjalnej komisji, której zadaniem byłoby _ zbadanie nie tylko feralnego Amber Gold, ale również innych instytucji parabankowych wskazanych przez KNF jako tych, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego tysięcy Polaków _.

Zaś krok piąty - wg ugrupowania - to _ urealnienie odpowiedzialności władzy za podejmowane decyzje _ przez ponowne połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

_ - Gdyby w 2009 roku prokuratura podjęła słuszne decyzje ws. Amber Gold, tysiące Polaków nie musiałoby dzisiaj płakać pod szybami tego parabanku _ - podkreślił Jaki.

SP przedstawiła już w Sejmie projekt zmian w ustawie o prokuraturze, zakładający ponowne połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
W sprawie Amber Gold PiS proponuje trzy kroki Żądają, by premier ujawnił całą prawdę o udziale służb specjalnych w aferze ze złotem.
Seremet bije się w piersi w sprawie Amber Gold Po wybuchu afery, Prokurator Generalny zażądał analizy wszystkich postępowań, które dotyczą sprawy. _ Polecą głowy _ - zapowiedział.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)