Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sojusz NATO. Co z zobowiązaniami wobec Europy?

0
Podziel się:

Jens Stoltenberg, który 1 października objął stanowisko sekretarza generalnego NATO, przylatuje do Polski w niedzielę, następnego dnia sekretarza generalnego ma przyjąć prezydent Bronisław Komorowski.

Sojusz NATO. Co z zobowiązaniami wobec Europy?
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak spodziewa się, że nowy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas swojej wizyty w Warszawie _ mocno postawi _ sprawę zobowiązań Sojuszu wobec naszej części Europy.

Jens Stoltenberg, który 1 października objął stanowisko sekretarza generalnego NATO, przylatuje do Polski w niedzielę, następnego dnia sekretarza generalnego ma przyjąć prezydent Bronisław Komorowski. Z sekretarzem generalnym spotkają się też premier Ewa Kopacz, wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak i szef MSZ Grzegorz Schetyna. Nowy sekretarz generalny odwiedzi też bazę lotniczą w Łasku, gdzie spotka się z lotnikami z państw NATO.

_ To bardzo znaczący fakt, że nowy sekretarz generalny NATO jako miejsce swojej pierwszej wizyty wybiera Warszawę _ - powiedział Siemoniak w sobotę PAP. _ Spodziewamy się, że sekretarz Stoltenberg, b. premier Norwegii bardzo dobrze rozumie zagrożenia też we Wschodniej Europie. Polska go popierała w tym wyborze (...) Teraz obejmując obowiązki daje bardzo mocne wskazanie, że Polska i Wschód są w tym momencie dla NATO najważniejsze _ - podkreślił.

Jak zaznaczył, jego rozmowa ze Stoltenbergiem ma dotyczyć przede wszystkim wdrożenia postanowień wrześniowego szczytu NATO w Newport. _ Szczegółowy plan będzie przyjęty na lutowym spotkaniu ministrów obrony NATO i o tym będziemy rozmawiali - czyli wzmocnienie wschodniej flanki NATO, stała rotacyjna obecność w Polsce, kształt szpicy, przyszłość Korpusu Północ-Wschód. Tutaj bardzo ważne są szczegóły i o nich będziemy rozmawiali _ - powiedział wicepremier.

Kilka dni temu _ Der Spiegel _ napisał, że wysocy rangą wojskowi wyrażają wątpliwości co do możliwości wdrożenia przyjętego na szczycie NATO Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan), wskazując na organizacyjne i finansowe trudności. Według gazety, NATO prawdopodobnie nie będzie w stanie wywiązać się z udzielonych na szczycie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski i państw bałtyckich.

Siemoniak powiedział, że nie zamierza ze Stoltenbergiem dyskutować o tych doniesieniach: _ Nie będziemy dyskutowali o jakiś artykułach prasowych, bo to są medialne spekulacje _. _ Ale na pewno ta tonacja dyskusji sprawi, że będzie oczekiwanie dość mocnego tutaj potwierdzenia, że zobowiązania z Newport, zobowiązania NATO, zobowiązania wynikające z art. piątego będą wykonane _ - dodał.

_ Nie mam specjalnych wątpliwości, że nowy sekretarz generalny NATO mocno tę sprawę postawi _ - zaznaczył wicepremier. _ Spodziewam się, że usłyszymy mocny głos popierający i te zobowiązania duże - art. 5, ale i wolę realizacji postanowień z Newport _ - podkreślił Siemoniak.

Pytany, czy po doniesieniach _ Spiegla _ Polacy powinni obawiać o swoje bezpieczeństwo, Siemoniak powiedział: _ Sądzę, że Polacy potrafią odróżnić, co jest takim szumem medialnym, a co jest realne. Polacy pamiętają dobrze to, że był w czerwcu prezydent USA Barack Obama w Warszawie i w sposób bardzo mocny potwierdził zobowiązania USA i NATO wobec Polski i tej części Europy _. _ Polacy wiedzą, że od wiosny na stałe są amerykańscy żołnierze, którzy ćwiczą w Polsce i właściwie można powiedzieć, że będą bezterminowo ćwiczyli, dopóki będziemy się czuli zagrożeni. Mamy co jakiś czas bardzo intensywne wspólne ćwiczenia, jeśli chodzi o siły powietrzne _ - mówił wicepremier.

Zaznaczył jednocześnie, że Polacy słusznie _ troszczą się o swoje bezpieczeństwo _. _ Słusznie, że polskie władze, nowy rząd uznają budowanie bezpieczeństwa za swój priorytet _ - powiedział. _ Historia nas skłania do szczególnej ostrożności i szczególnego zaangażowania _ - podkreślił wicepremier. Siemoniak brał w sobotę udział w warszawsko-mazowieckiej konwencji PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Komandosi z NATO na polskich poligonach W sumie na trzech poligonach w Polsce oraz na pasie taktycznym na Litwie żołnierze spędzą trzy tygodnie.
"Na pewno nie wyślemy żołnierzy do Syrii" _ Widzimy potrzebę walki z zagrożeniem, natomiast sami Amerykanie mówią, że nie wchodzi w ogóle w grę użycie wojska, sił lądowych na tym terytorium _.
"Zagrożenia dla Europy są znowu na wschodzie" Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak podsumował szczyt NATO w Newport i mówi o przełamaniu tabu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)