Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Snowden wróci do USA? Wygasa azyl w Rosji

0
Podziel się:

Azyl w Rosji wygaśnie w ostatnich dniach lipca, jeśli władze rosyjskie go nie przedłużą.

Snowden wróci do USA? Wygasa azyl w Rosji
(PAP/EPA)

Niemiecki socjaldemokratyczny minister sprawiedliwości Heiko Maas wyraził we wtorek opinię, że były współpracownik, a potem demaskator podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden powinien powrócić do Stanów Zjednoczonych.

_ Ma niewiele ponad 30 lat i z pewnością nie spędzi reszty swego życia będąc ściganym na całym świecie czy też wędrując z jednego azylu do drugiego _ - powiedział Maas agencji dpa.

Przed ponad rokiem Snowden rozpoczął ujawnianie tajnych materiałów NSA, dokumentujących prowadzenie przez nią rozległej penetracji globalnej sieci łączności telefonicznej i internetowej. Chroniąc się przed wydanym przez władze USA nakazem aresztowania wyjechał do Rosji, gdzie udzielono mu azylu politycznego na okres jednego roku. Azyl wygaśnie w ostatnich dniach lipca, jeśli władze rosyjskie go nie przedłużą.

_ - Jak się słyszy, adwokaci pana Snowdena prowadzą z władzami amerykańskimi negocjacje na temat tego, czy mógłby on powrócić do USA, by uczestniczyć w prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu _ - zaznaczył Maas. Według niego, gdyby obie strony doszły do porozumienia w tej sprawie, byłoby to z korzyścią przede wszystkim dla Snowdena, _ gdyż w przeciwnym razie pozostałby na trwałe uciekinierem przed władzami śledczymi USA _.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden chciałby wrócić do USA - _ Jestem patriotą i chciałbym wrócić do domu _ - powiedział.
To spotkanie zaważyło na stosunkach z Rosją - _ Propozycje Amerykanów są niewystarczające dla osiągnięcia kompromisu _ - powiedział po spotkaniu Siergiej Riabkov.
Obama: To powrót do zimnej wojny Choć USA i Rosją nie mają umowy o ekstradycji, Waszyngton domagał się od Moskwy odesłania byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, by stanął przed sądem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)