Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Snowden ujawnił szczegóły penetracji internetu przez NSA

0
Podziel się:

Korzystając z dostarczonych przez Snowdena dokumentów dziennik Guardian opisał funkcjonowanie systemu XKeyscore, który ma najrozleglejszy zasięg spośród wszystkich znajdujących się w dyspozycji NSA środków rozpoznania.

Snowden ujawnił szczegóły penetracji internetu przez NSA
(imago stock&people/EAST NEWS)

Poszukiwany przez amerykański wymiar sprawiedliwości informatyk Edward Snowden ujawnił wczoraj dalsze szczegóły penetrowania internetu przez podległą rządowi USA Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), dla której do niedawna pracował.

Korzystając z dostarczonych przez Snowdena dokumentów brytyjski dziennik _ Guardian _ opisał funkcjonowanie systemu XKeyscore, który według gazety ma najrozleglejszy zasięg spośród wszystkich znajdujących się w dyspozycji NSA środków rozpoznania, zapewniając dostęp do _ niemal wszystkiego, co typowy użytkownik robi w internecie _.

Eksperci wywiadowczy mogą korzystać XKeyscore po wypełnieniu elektronicznego formularza wraz z podaniem tylko _ ogólnego uzasadnienia _ konkretnych poszukiwań, które nie jest weryfikowane przez sąd ani personel kierowniczy NSA - zaznaczył _ Guardian _. Na swej stronie internetowej zamieścił pochodzący z 2008 roku tajny materiał poglądowy NSA, z którego wynika, że XKeyscore zapewnia dostęp do baz danych, gromadzących i indeksujących informacje na temat tego, co dzieje się w sieci w wymiarze globalnym. Można w ten sposób zapoznawać się m.in. z adresami e-mailowymi, ściągniętymi plikami, numerami telefonów i materiałami wymienianymi w ramach czatów.

29-letni Snowden, były pracownik firmy komputerowej będącej partnerem zewnętrznym NSA, został postawiony w stan oskarżenia na mocy amerykańskiej ustawy o szpiegostwie, a jego paszport unieważniono. Ponad miesiąc temu opuścił Hongkong i ugrzązł w międzynarodowym porcie lotniczym w Moskwie. Zadeklarował zamiar ubiegania się o azyl w Rosji, która odmawia jego ekstradycji.

Reagując na najnowsze publikacje _ Guardiana _ NSA wydała oświadczenie, według którego twierdzenia, iż gromadzi ona dane _ w sposób arbitralny i pozbawiony kontroli _ są nieprawdziwe. Oświadczenie określa XKeyscore jako część _ legalnego systemu, służącego NSA do gromadzenia materiałów, uzyskanych w ramach zagranicznego wywiadu elektronicznego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden w Wiedniu? Władze zaprzeczają Boliwijskie władze potwierdziły, że lecący z Moskwy samolot z prezydentem Evo Moralesem musiał lądować w Wiedniu.
Nie wiedzą, ile tajnych dokumentów zabrał Snowden mógł zabrać więcej dokumentów niż początkowo szacowano, a jego sprzymierzenie się z założycielem portalu WikiLeaks Julianem Assange zwiększa prawdopodobieństwo upublicznienia tych materiałów.
Moskwa gotowa przyjąć ojca Snowdena Amerykanin podziękował prezydentowi Rosji za pomoc okazaną synowi. Jednocześnie stwierdził, że nie wierzy w amerykański wymiar sprawiedliwości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)